Po zawarciu związku małżeńskiego małżonków obowiązuje wspólnota majątkowa. To oznacza, że praktycznie wszystkie dochody i wszystko, co nabędzie jeden z małżonków, staje się jednocześnie własnością tego drugiego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ze względów praktycznych małżonkowie nie chcą posiadać wspólnego majątku lub chcą go rozszerzyć. Te wszystkie kwestie pomoże uregulować intercyza. Na czym polega i jak ją zawrzeć?

Czym jest intercyza?

Każdy osoba zawierająca małżeństwo posiada pewien mniejszy lub większy majątek, który wnosi do małżeńskiej wspólnoty majątkowej. To przede wszystkim wynagrodzenia z pracy czy też oszczędności zgromadzone np. na rachunku otwartym. Ale małżeński majątek obejmuje również wszelkie przedmioty, nieruchomości oraz dochody, których własność jest wspólna. Aby uniknąć późniejszych komplikacji w sytuacji rozwodu lub problemów finansowych jednego z małżonków, niektóre z par decydują się na podpisanie intercyzy. Intercyza to nic innego jak umowa zawarta między małżonkami, która precyzuje i reguluje kwestie majątkowe między nimi.

Możliwości podziału majątku

Chociaż intercyza zazwyczaj kojarzy się z rozdzielnością majątkową, nie jest to jedyna możliwość podziału majątku. Zawierając umowę, możliwe jest:

  • rozszerzenie majątku o dobra, które przed ślubem należały tylko do jednego z małżonków,
  • ograniczenie majątku polegające na wyłączeniu ze wspólnoty majątkowej dóbr nabytych wspólnie, 
  • ustanowienie rozdzielności, na podstawie której każdy z małżonków ma odrębny majątek i samodzielnie nim dysponuje,
  • ustanowienie rozdzielności z wyrównaniem dorobków ustanawiające, że pomimo oddzielnych majątków, jeśli dojdzie do rozwodu, małżonek z mniejszym dochodem może żądać od drugiej strony wyrównania.

Zawarcie intercyzy małżeńskiej

Kwestie związane z tym, jak ma wyglądać intercyza oraz wspólny lub rozdzielny majątek każde małżeństwo może ustalić samodzielnie miedzy sobą. Jednak, aby intercyza miała moc prawną, musi zostać sporządzona u notariusza w formie aktu notarialnego. Inaczej nawet jeśli para ustali i zapisze swoje postanowienia, nie będą one ważne. Na terenie Płocka usługi z zakresu sporządzania umów małżeńskich, a więc intercyz oferuje Kancelaria notarialna Grażyny Stępień-Dygowskiej. Notariusz oprócz tego, że sporządzi odpowiedni dokument, może też doradzić najkorzystniejsze rozwiązanie i wyjaśnić wszelkie niejasne kwestie. Aby sporządzić intercyzę potrzebne będą podstawowe dokumenty, czyli dowód osobisty i akt małżeństwa, ale też np. poświadczenia praw własności do nieruchomości.