Rozwód to trudne przeżycie, któremu towarzyszy zazwyczaj wiele emocji. Jedni czują ulgę, że w końcu zaczynają nowy etap w życiu, natomiast inni rozgoryczenie, a także strach przed tym, co nieznane. Jak sprawnie się rozwieść, by nie przeciągać tego w czasie? Czy jest możliwość uzyskania rozwodu na pierwszej rozprawie?

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód można napisać samemu. Jednak z uwagi na to, że powinien zawierać kilka podstawowych elementów, jego przygotowanie warto zlecić profesjonalnej kancelarii adwokackiej.

Prawidłowo sporządzony pozew o rozwód powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,

  • dane osoby domagającej się rozwodu oraz pozwanego (współmałżonka),

  • oznaczenie rodzaju pisma,

  • wskazanie okoliczności, które doprowadziły do rozpadu pożycia,

  • podpis powoda (składającego pozew),

  • załączniki.

Pozew o rozwód powinien także zawierać informację, w jaki sposób powód chce się rozstać. Z wyłącznej winy drugiego małżonka, bez orzekania o winie czy z winy obu stron.

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?

Żeby uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie, małżonkowie muszą być zgodni co do wszystkich warunków rozwodu. Pozew musi zostać złożony bez orzekania o winie, ponieważ w innej sytuacji sąd będzie musiał ustalać, kto przyczynił się do rozpadu małżeństwa, a jest to zazwyczaj długi i żmudny proces. Jeżeli małżeństwo posiada dzieci, to również kwestie z nimi związane muszą być dokładnie ustalone. Sąd musi wiedzieć, kto będzie je wychowywał, czyli przy kim będzie ustalone stałe miejsce pobytu dziecka, jak będą wyglądały kontakty danego rodzica z pociechą po rozwodzie i czy dobro dziecka stanowi priorytet dla rozwodzących się małżonków. Warto także w pozwie o rozwód wskazać świadka, który potwierdzi, że rozwód nie jest sprzeczny z dobrem dziecka.

Dlaczego w czasie rozwodu warto korzystać z pomocy adwokata?

Pomoc doświadczonego adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi, z pewnością znacznie ułatwi przejście przez postępowanie rozwodowe. Adwokat nie tylko pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, ale także doradzi, jak postępować, by nie przedłużać rozwodu w czasie. Podpowie, o co warto zawalczyć, jak również ostudzi niepotrzebne emocje, obiektywnie oceni całą sytuację oraz doda otuchy. Skorzystanie z pomocy adwokata może nas uchronić przed potencjalnymi problemami związanymi z całym postępowaniem, jak również pozwoli przejść przez postępowanie bez zbędnych emocji oraz w możliwie najkrótszym czasie.