Narzędzia diamentowe wykonane są metalu, a ich głównym tworzywem, jak wskazuje nazwa, są prawdziwe lub sztuczne diamenty. Narzędzia pokrywa warstwa diamentów, co stanowi największy atut takich narzędzi. Diament to najtwardszy surowiec, który istnieje w całej przyrodzie. W związku z tym narzędzia diamentowe wykorzystuje się przede wszystkim do obróbki szkła oraz metalu. Ponadto świetnie sprawdzają się w przypadku precyzyjnej mikroobróbki.

Narzędzia diamentowe - jak o nie dbać? 

Jak wszystkie narzędzia, tak i narzędzia diamentowe mogą ulegać zniszczeniu czy tępieniu, dlatego należy o nie dbać. Pierwszym krokiem jest korzystanie z narzędzi tak, jak zaleca producent. Należy posługiwać się nimi w odpowiedni sposób i używać ich do obróbki wskazanych materiałów. Jeśli narzędzia są stosowane niezgodnie z przeznaczeniem, szybko dojdzie do ich stępienia i zużycia. Kolejnym krokiem ku dbałości o narzędzia diamentowe jest stosowanie ich z odpowiednią prędkością obrotową pracy danego narzędzia. Ponadto należy również zwrócić uwagę na temperaturę – zbyt wysokie niekorzystnie wpływają na jakość narzędzia. W celu jej obniżenia stosuje się chłodziwa lub specjalistyczne płyny. Można również używać wody lub właściwego oleju. Biorąc pod uwagę tarcze diamentowe, powinno się stosować narzędzie o odpowiednio wyprofilowanych segmentach, ponieważ są one bardzo trwałe i odporne. Ważne jest to, aby tarcza w jak najmniejszym stopniu stykała się z obrabianym materiałem.

Jak ostrzyć narzędzia diamentowe?

Wraz ze ścieraniem materiału obrabianego lub ciętego, ściera się także cała powierzchnia narzędzia diamentowego. Praca narzędzia powoduje, że diamenty stają się coraz bardziej odsłonięte, co w rezultacie powoduje, że odpadają. Krawędź trzeba oszlifować na nowo, kiedy dojdzie do ukruszenia się lub wypadnięcia kryształków diamentów. Jak się okazuje, ostrzenie tak twardego materiału nie należy do najprostszych zadań, dlatego w tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, takiej jak Natan z Elbląga, która świadczy usługi w tym zakresie. Ostrzenie powoduje, że odsłaniają się kolejne kryształki diamentów, które usytuowane są w głębszych warstwach piły czy tarczy. Proces ten polega zazwyczaj na obróbce łatwo ścieralnego materiału narzędziem diamentowym. Umiejętne ścieranie to główna umiejętność podczas ostrzenia tego typu narzędzi.