Jeszcze kilkanaście lat temu zakup telefonu dla dziecka mógł wydawać się zbędnym luksusem. W dobie cyfryzacji i wszechobecnej komunikacji urządzenie to stanowi podstawę funkcjonowania także nastolatka. Daje nie tylko możliwość skontaktowania się z rodzicami czy przyjaciółmi, ale też dostęp do ważnych informacji, dotyczących na przykład komunikacji miejskiej.

Odpowiedni moment na zakup telefonu

Telefon, niezależnie od tego, jak wysoko zaawansowany jest on technologicznie, to nie zabawka. Dlatego jego zakup dla dziecka powinien być dokładnie przemyślany, a nie podyktowany panującą modą. Należy też zastanowić się, czy rzeczywiście jest on dziecku potrzebny. Podejmując taką decyzję, rodzice muszą jednak zadbać o to, by syn czy córka mieli świadomość, że otrzymują narzędzie przeznaczone do konkretnego celu i wiąże się to z pewną odpowiedzialnością. Powinniśmy zatem jeszcze przed wyborem telefonu porozmawiać z dzieckiem na ten temat i uświadomić je, jak powinien z niego korzystać. Do najczęstszych powodów, dla których rodzice kupują dziecku telefon, należą:

  • liczne zajęcia pozalekcyjne,
  • samodzielny powrót ze szkoły,
  • wyjazd na obóz lub kolonie.

Znaczenie ma również wiek dziecka. Choć już kilkulatek z łatwością opanuje obsługę nowoczesnego sprzętu, powszechnie przyjmuje się, że telefon najbardziej przydatny będzie nastolatkowi, to bowiem okres, w którym dzieci zyskują pewną samodzielność. O pierwszym telefonie warto zatem pomyśleć, gdy ma on nie mniej niż 10-11 lat. Przy wyborze konkretnego modelu powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością; o tym w dalszej części artykułu.

Klasyczny telefon lub smartfon – co wybrać?

Nowoczesne technologie to wiele możliwości, które wykorzystujemy każdego dnia. Komunikowanie się w sprawach prywatnych i zawodowych, sprawdzanie najnowszych informacji z kraju i świata, słuchanie muzyki czy czytanie to tylko niektóre z czynności, do jakich wykorzystujemy smartfony. Dziecko również chętnie sięgnie po telefon dla rozrywki i nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zrobi to z umiarem. Dobrze jest ustalić podczas rozmowy zakres, w jakim dziecko może korzystać z telefonu oraz z kim może się ono kontaktować. Dobrym rozwiązaniem w przypadku smartfona będą też różnego rodzaju aplikacje rodzicielskie czy też służące kontroli urządzenia.

Podstawowymi opcjami, jakie mamy do wyboru, kupując urządzenie, są klasyczny telefon oraz właśnie wspomniany smartfon. Pierwszy jest łatwy w obsłudze, ale przeznaczony głównie do telefonowania i wysyłania wiadomości. Obecnie głównym medium komunikacji jest Internet, którego możliwości najpełniej udostępnić nam może smartfon. W sklepach z telefonami i akcesoriami takich jak Telepromocja w Wolsztynie znajdziemy urządzenia wielu znanych i cenionych marek. Często też przy zakupie możemy zawrzeć umowę telefoniczną – kupić telefon na abonament czy też określoną liczbę doładowań. Często dziecku przekazujemy telefon jednego z rodziców, gdy ten kupuje nowy, warto jednak rozważyć zawarcie umowy obejmującej nowe telefony i usługi telekomunikacyjne dla całej rodziny.