Klimatyzacja to funkcjonalne urządzenie, które przydaje się nie tylko w samochodach, ale też w domu czy biurze. Jej zakup wiąże się z wieloma korzyściami. W zależności od modelu, a także dodatkowych opcji, specjaliści przeprowadzają jej montaż. Dobrze jest wiedzieć, jak przebiega cały proces instalacji klimatyzatora w domu czy w samochodzie. Ile wynosi koszt obsługi? 

Montaż klimatyzacji w bloku lub domu

Montaż klimatyzacji w domu w przypadku klimatyzatora split składa się z kilku etapów. Dzieli się je na zamocowanie:

  1. Jednostek. Zewnętrznej i wewnętrznej. Wykonuje się w ścianie lub suficie stosowne otwory.

  2. Połączenia. Podlegających temu elementów sprzętu.

  3. Podprowadzenia. Części konstrukcji m.in. rur i przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie kondensatu z parownika.

Ostatni krok zainstalowania klimatyzacji w bloku lub domu to odpowietrzanie systemu. Kontroluje się szczelność konstrukcji i przeprowadza wymagane prace. Nieraz konieczne jest usunięcie skroplin za pomocą przewodu z plastiku. Wyprowadza się go przez zewnętrzną ścianę.  W przypadku klimatyzacji do samodzielnego montażu wystarczy właściwie sterować zaworami na skraplaczu. Po wszystkim układ się uruchamia. W tym celu ustawia się sprzęt na najniższą temperaturę, a następnie go monitoruje. Montaż klimatyzatora to jednak nie wszystko. Aby cieszyć się jego długoletnim funkcjonowaniem, trzeba pamiętać o jego konserwacji i czyszczeniu. 

Instalacja klimatyzacji w samochodzie

Montaż klimatyzacji w samochodzie obejmuje szereg prac. Dlatego też najlepiej zlecić je serwisowi klimatyzacji. Fachowiec rozpocznie od przykręcenia sprężarki wraz ze sprzęgłem do właściwej lokalizacji. Następnie zmieni tzw. wieloklinowy pasek na dłuższy i wprowadza go. Zmienia jego napinacz i montuje chłodnicę instalacji. Podłącza wentylator pasujący do elektrycznej konstrukcji i mocuje filtr osuszacza. Dokonuje również demontażu deski rozdzielczej oraz konsoli  znajdującej się w centralnej części. Instaluje centralki i parownik oraz pozostałe czujniki. Umieszcza odpowiadającą za cały układ centralkę w konsoli mieszczącej się na środku i podłącza do całej instalacji. Łączy panel odpowiedzialny za pracę konstrukcji z zaślepką i zajmuje się jego podłączeniem. Składa przewody niskiego i wysokiego ciśnienia, złączki i inne części. Na koniec prac specjalista sprawdza szczelność elementów. Jeśli zajdzie taka konieczność, zajmuje się nabijaniem klimatyzacji. Zwykle instalacja klimatyzacji trwa kilka godzin. W bardziej rozbudowanych modelach wymagających dodatkowych prac proces może się przedłużyć do 2 dni. 

Ile kosztuje podłączenie klimatyzatora?

Po zakupieniu klimatyzatora warto sprawdzić i skorzystać z możliwości instalacji. Koszt zamontowania jest różny i najczęściej jest ustalany indywidualnie.  Do najtańszych usług należy podłączenie  ściennego modelu. Jego koszt wynosi ok. 900 zł. Więcej, bo ok. 300 zł zapłacimy za instalację modelu kasetonowego lub przypodłogowo-sufitowego. Z kolei wysokość opłaty za montaż klimatyzacji samochodowej zależy od kilku parametrów np. rocznika, marki czy rodzaju silnika. Zwykle wiąże się to z wydatkiem rzędu 1000 zł. Opłaca się jednak zainwestować w tego typu urządzenie i skorzystać z pomocy fachowca.