Jeśli po bliskiej nam osobie chcemy przeprowadzić zrzeczenie spadku, to mamy dwie drogi. Pierwsza to wniosek do sądu i oświadczenie na rozprawie, a druga to umówienie się z notariuszem i spisanie odpowiedniego aktu. Zdecydowanie kancelaria notarialna będzie opcją wygodniejszą i często szybszą, gdyż w sądzie musimy czekać na wyznaczenie terminu i stawić się dokładnie wtedy, kiedy zostanie on wyznaczony. Jeśli decydujemy się na notariusza to w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować niezbędne dokumenty. Najważniejszym będzie akt zgonu członka naszej rodziny, który uzyskamy w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, więc nie ma konieczności wyjeżdżania do innego miasta. Takie akt można również zamówić przez internet i jedynie pojechać do urzędu odebrać.

Pierwszy kontakt z notariuszem

Do notariusza możemy przyjść osobiście, aby umówić się na spotkanie lub zadzwonić. W ten sposób dowiemy się jakie dokumenty musimy jeszcze dostarczyć. Przykładowo jeśli otrzymaliśmy zawiadomienie z sądu, że inni członkowie rodziny odrzucili spadek, to je również przygotowujemy. Niezbędny będzie również nasz dowód osobisty lub ewentualnie paszport, aby możliwe było potwierdzenie naszej tożsamości. Odrzucenie spadku przeprowadza się w formie oświadczenia, które zostaje złożone przed notariuszem i spisane w formie aktu na podstawie dostarczonych dokumentów. Jeśli mamy ukończone 18 lat możemy dowolnie zdecydować o odrzuceniu lub przyjęciu spadku i notariusz spisuje akt będący świadectwem naszej woli. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana jeśli chodzi o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. W takiej sytuacji notariusz nie może swobodnie podjąć czynności. W pierwszej kolejności musimy uzyskać stosowaną zgodę sądu rodzinnego na dokonanie czynności przewyższających zwykły zarząd majątkiem małoletniego. Z takim dokumentem dopiero udajemy się do notariusza.

Kiedy odrzucamy spadek po bliskich?

Zdaniem notariusz Adrianny Kośmider-Pietras najczęstszą przyczyną są długi zmarłego członka rodziny, z których zdajemy sobie sprawę i nie chcemy być nimi obciążeni. Akt notarialny w takiej sytuacji jest ochroną naszych interesów, czy przyszłości dzieci. Jednak można spotkać się również z sytuacjami, że nie chcemy dziedziczyć nic, niezależnie od okoliczności po konkretnym członku rodziny – może chodzić o kogoś z kim nie mieliśmy kontaktu lub relacje nie były najlepsze. Wówczas niezależnie od sytuacji finansowej danej osoby bywa, że chcemy się od niej świadomie, całkowicie odciąć.