Kremacja wzbudza w Polsce zarówno zainteresowanie, jak i wątpliwości. Proces ten ma wiele zalet, do których zaliczyć można przede wszystkim niezbyt wygórowane koszty pogrzebu w porównaniu z tradycyjnym złożeniem w grobie ciała zmarłej osoby w trumnie. Spopielenie zwłok nie powoduje jednak ograniczenia możliwości w zakresie organizacji uroczystości pogrzebowych i samego pochówku. Jak mogą one przebiegać w przypadku kremacji?

Na czym polega kremacja?

Choć termin spopielania zwłok u wielu osób wywołuje negatywne skojarzenia, to taki rodzaj pogrzebu praktykowany jest od tysięcy lat w różnych regionach świata. W Polsce kremacja polega na umieszczeniu trumny z ciałem zmarłego w specjalnej komorze spalania, gdzie temperatura sięgająca nawet 900 stopni Celsjusza doprowadza do samozapłonu, a następnie wspomnianego spopielenia ciała. Cały proces trwa około dwóch godzin i jest wykonywany w dyskretnych warunkach, dających rodzinie możliwość spokojnego pożegnania bliskiej osoby. Wszystko to sprawia, że kremacja jest godną, przeprowadzaną z należytym poszanowaniem zwłok formą pogrzebu.

Wątpliwości mogą pojawiać się jednak nie tylko w stosunku do samego procesu spopielania ciała zmarłej osoby, ale też przygotowania ceremonii pogrzebowej. Pochówek może bowiem zostać zrealizowany na kilka sposobów – zawsze jednak wymaga to umieszczenia prochów w urnie. Wykonuje się je z różnych materiałów, a ich koszt jest znacznie niższy niż drewnianych trumien. Kremację przeprowadzi Dom Pogrzebowy Galaxy s.c., w którym nabyć można także urny w rozmaitych wariantach. Usługi obejmują również organizację pochówku i ceremonii pogrzebowej – jak wyglądają one w przypadku wspomnianego spopielania zwłok?

Kremacja a pochówek i ceremonia pogrzebowa

W Polsce ostatnie pożegnanie zmarłej osoby to najczęściej złożenie jej ciała w trumnie do przygotowanego wcześniej grobu. Uroczystości pogrzebowe są natomiast dostosowane indywidualnie – może to być pochówek w obrządku chrześcijańskim, ale też neutralnym wyznaniowo, czyli z obecnością mistrza ceremonii zamiast księdza. W przypadku kremacji pogrzeb może wyglądać tak samo, jak przy chowaniu ciała w trumnie. Po spopieleniu zwłok składa się je w urnie do grobu tradycyjnego bądź murowanego.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Urnę z prochami można złożyć również w ściennych niszach urnowych, czyli w kolumbarium. Także i w takiej sytuacji przygotowuje się ceremonię pogrzebową – jeśli rodzina zmarłej osoby wyraża takie życzenie. Należy przy tym pamiętać, że prochów w świetle polskiego prawa nie można rozsypywać ani chować w innych miejscach niż cmentarze. Pochówek w przypadku kremacji wyglądać może zatem zarówno tak samo jak przy pogrzebie tradycyjnym, ale też poprzez złożenie urny w kolumbarium. W obu sytuacjach pomoże sprawdzony dom pogrzebowy świadczący usługi funeralne w zakresie kremacji.