W chwili zawarcia małżeństwa między dwiema osobami stają się one nie tylko połączone więzią miłości, lecz również powstaje wspólność majątkowa. Wynika to z mocy obowiązujących przepisów prawnych. Jednak wspólność majątkowa może być rozszerzona, ograniczona lub rozdzielna. Czym jest małżeńska wspólność majątkowa i w jaki sposób można dokonać jej podziału?

Czym jest wspólny majątek małżeński?

Od dnia ślubu między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Warto zatem dowiedzieć się, co się do niej zalicza. Wspólność majątkowa małżeńska obejmuje wszystkie majątkowe przedmioty, które zostały nabyte w czasie trwania wspólności przez jednego z małżonków lub przez obie osoby. Poza tym do wspólności majątkowej zaliczane są dochody z wynagrodzenia za pracę, zarobkowej działalności, majątku wspólnego, a także z majątku osobistego każdego z małżonków. Oprócz tego do wspólnoty majątkowej zaliczane są wszelkie środki, jakie zostały zgromadzone na otwartym rachunku lub pracowniczym funduszu emerytalnym (dotyczy to każdego z małżonków), a także kwoty składem zewidencjonowanych na subkoncie.

Czym jest majątek osobisty?

Majątkowe przedmioty, które nie są objęte wspólnością ustawową, zaliczane są do majątku osobistego. Do nich zalicza się między innymi przedmioty o wartości majątkowej, które zostały nabyte przez jednego z małżonków przed powstaniem ustawowej wspólności. Ponadto tym mianem określa się wszelkie przedmioty majątkowe nabyte poprzez dziedziczenie, zapisy, darowizny, a także w zamian za przedmiot wchodzący w skład majątku osobistego. Oprócz tego do majątku osobistego wlicza się prawa niezbywalne, przedmioty majątkowe wykorzystywane do zaspokajania potrzeb osobistych, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę albo innej zarobkowej działalności, a także przedmioty nabyte z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia. Mianem majątku osobistego określa się także prawa autorskie i pokrewne czy własności przemysłowej oraz przedmioty nabyte za osiągnięcia (nagrody).

Jakie są sposoby podziału majątku wspólnego?

Majątek wspólny zawsze można podzielić. Pierwszym sposobem jest podział umowny. Taka umowa o podział wspólnego majątku może być zawarta pisemnie albo ustnie. Niekiedy wymagane jest zawarcie jej w formie aktu notarialnego. Dotyczy to m.in. podziału nieruchomości, użytkowania wieczystego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Majątek można podzielić w całości lub konkretną jego część. Drugim sposobem jest podział sądowy. Mamy z nim do czynienia, jeżeli małżonkowie nie są zgodni co do składu wspólnego majątku. Stosowny wniosek o podział majątku należy złożyć do Sądu Rejonowego zgodnego z miejscem położenia majątku. Pomoc w napisaniu wniosku oferuje m.in. adwokat LL.M. Michał Podgórski z Kancelarii adwokackiej z Szydłowca w województwie mazowieckim. W tym przypadku dzielona jest zawsze całość majątku. Wniosek podlega stałej opłacie w wysokości 1000 zł lub 300 zł. Mniej zapłacimy, gdy wniosek zawiera podział zgodny.