Jeszcze do niedawna stwierdzenie nabycia spadku odbywało się głównie na drodze sądowej. Jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jest to rozwiązanie znacznie szybsze i łatwiejsze niż przeprowadzenie postępowania w sądzie. Jak przebiega taka procedura w Kancelarii Notarialnej Jan i Grzegorz Bańdo? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją przeprowadzić? Wyjaśniamy.

Poświadczenie dziedziczenia – czym jest?

W sytuacji, gdy umrze bliska nam osoba, która pozostawi spadek, zgodnie z prawem zostajemy spadkobiercami. Jednak bycie powołanym do majątku nie jest jednoznaczne z jego automatycznym nabyciem. Aby tak się stało, konieczne jest dopełnienie formalności, a więc stwierdzenie nabycia spadku. Można to zrobić na dwa sposoby – klasycznie, czyli w ramach rozprawy sądowej, oraz u notariusza poprzez sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Spadkobierca ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji czy spadek przyjąć, czy odrzucić.

Tak więc poświadczenie dziedziczenia w miejscach, takich jak Kancelaria Notarialna Jan i Grzegorz Bańdo znajdująca się w Sosnowcu, to formalne stwierdzenie nabycia praw do spadku mające postać oficjalnego aktu notarialnego. Największą zaletą tego rozwiązania, jest krótki czas realizacji procedury – wszystko trwa zaledwie kilka godzin.

Jak przebiega procedura poświadczenia dziedziczenia?

Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać, aby przeprowadzić notarialne poświadczenie dziedziczenia, jest to, że do Kancelarii Notarialnej Jan i Grzegorz Bańdo muszą zgłosić się wszystkie osoby zainteresowane – zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi. Jeśli chodzi o dokumentacje, niezbędne są: dokument tożsamości spadkobierców, odpis aktu zgonu, ​​zaświadczenie o numerze PESEL i testament spadkodawcy oraz odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców.

​​Jeszcze przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz z Kancelarii Notarialnej Jan i Grzegorz Bańdo spisuje protokół dziedziczenia. Zawiera on m.in. zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez spadkobierców, a także ich wszelkie oświadczenia dotyczące spadku. Gdy protokół zostanie spisany i zaakceptowany przez wszystkie strony, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, w którym wskazuje wszystkich spadkobierców, tytuł ich powołania oraz przysługujące im udziały. Ponadto notariusz niezwłocznie po spisaniu aktu dokonuje jego wpisu do Rejestru Spadkowego.