Dywan nie tylko nadaje pomieszczeniom przytulności, staje się ważnym elementem wykończenia i dekoracji wnętrz, ale również chroni przed nadmierną utratą ciepła w pokoju. Lubimy je w salonach, dla niektórych wprost niezbędne są w sypialni i stanowią kolorowy akcent w pokojach dziecięcych. W zależności od tkaniny oraz splotu wymagają jednak różnego sposobu czyszczenia, które czasami lepiej powierzyć specjalistom.

Pranie dywanów – dlaczego jest takie ważne?

Mimo tego, że regularnie dywan odkurzamy, zamiatamy, trzepiemy, staramy się nie wchodzić na niego w butach i tak gromadzą się na nim duże zanieczyszczenia. Jeśli chcemy mieć pewność, że tkanina została dokładnie wyprana lepiej skorzystać z oferty przedsiębiorstwa takiego, jak Firma Sprzątająca Kostka. Czyszczenie dywanów kojarzy się nam przede wszystkim ze względami estetycznymi, chcemy, aby jak najdłużej wyglądały jak nowe. Jednak regularne pranie dywanów ma też duże znaczenie dla naszego zdrowia. W ich splotach gromadzą się zanieczyszczenia, mnożą się roztocza, bakterie i grzyby, które mogą wywoływać lub zaostrzać choroby. Do czyszczenia wykładziny dywanowej potrzebny jest odpowiedni sprzęt, środki oraz wiedza, jak zadbać o różne rodzaje dywanów. Można je czyścić na sucho i na mokro, ale to pranie daje najlepsze rezultaty.

Jak wygląda profesjonalne pranie dywanów?

Przewagą profesjonalnego czyszczenia dywanów jest to, że w ten sposób usunąć można zabrudzenia, które przylgnęły do powierzchni włosia, ale i te, które osadziły się u podstaw osnowy. W pierwszej kolejności należy odkurzyć z powierzchni tkaniny wszelkie nierozpuszczalne zanieczyszczenia: kurz, piasek, okruchy, włosy i sierść zwierząt. Ważnym etapem jest namoczenie pranej powierzchni, aby usunąć starsze plamy, co można przeprowadzić za pomocą specjalnego spryskiwacza i z wykorzystaniem środków czyszczących. Działania mechaniczne jak na przykład bonnetowanie, użycie specjalnej szczotki do nakładania szamponu odrywają zabrudzenia od tkaniny i pozwalają usunąć głębokie plamy. Należy jednak zwrócić uwagę na długość runa, gdyż w przypadku dywanów z długim włosiem, tkanych ręcznie lub dywanów antycznych tego typu działania mogą uszkodzić strukturę wykładziny i przy ich czyszczeniu należy ograniczyć się do ręcznej szczotki. Po takim przygotowaniu tkaniny specjalnym odkurzaczem piorącym wypłukuje się z niej brud i pozostawia ją do wyschnięcia. Pranie dywanów odświeża ich kolor, nadaje im też przyjemnego zapachu. W całym procesie możliwa jest więc dezynfekcja tkaniny, usuwanie brzydkich zapachów np. dymu papierosowego, zapachu stęchlizny, a także impregnacja utrudniająca odkładanie się nowego brudu i wnikanie go w splot dywanu.