Prędzej czy później, każdy z nas będzie musiał zastanowić się nad przepisaniem naszego majątku bliskim. Jeśli nie zrobimy tego za życia, majątek przejmą spadkobiercy ustawowi lub testamentowi. Odpowiednie spisanie testamentu, mimo kontrowersyjnego prawa w Polsce, pomoże uporządkować wiele spraw, na wypadek śmierci.

Co daje testament?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, pozwala uporządkować wiele kwestii w przypadku zgonu. Pozbywamy się tym samym sporów między spadkobiercami, wynagradzamy za pomoc odpowiednie osoby, a nasze hipotetyczne przedsiębiorstwo dalej może funkcjonować bez przeszkód. Warto jednak zastanowić się nad tym jak najszybciej. Przekonanie, że na testament zawsze jest czas, to błąd. Nagłe wydarzenia, takie jak utrata pamięci czy paraliż, mogą uniemożliwić dokonywanie czynności prawnych.

Jakie są rodzaje testamentów?

Najczęściej sporządza się testamenty własnoręczne lub notarialne. Ten pierwszy pisany jest przez testatora samemu, pismem ręcznym z datą i czytelnym podpisem. Niestety, przysparza on też wielu kłopotów. Może być podważona jego autentyczność. Co więcej, istnieje ryzyko, że autor, przez wzgląd na nieznajomość Kodeksu Cywilnego, stworzy takie zapisy, których nie będzie można zrealizować zgodnie z prawem. Drugi natomiast to testament notarialny, czyli stworzony przez notariusza. On też przez 10 lat przechowuje go w kancelarii. Testator otrzymuje wtedy wypis, który ma moc oryginału. Po śmierci testatora, mogą go dostać następcy prawni.

Testament a zachowek

W polskim prawie należy się rekompensata pieniężna niektórym bliskim spadkodawcy, nawet jeśli testament ich nie obowiązuje. Obejmuje ona małżonka, rodziców oraz dzieci, wnuki, prawnuki etc. Nie przysługuje on natomiast innym krewnym, na przykład rodzeństwu czy kuzynom. Wysokość zachowku oraz to, kto i kiedy otrzymuje zachowek, zapisane jest w Kodeksie Cywilnym. Zachowek przysługuje, jeśli uprawniony nie otrzymał wcześniej darowizny, powołania do spadku albo zapisu. Zazwyczaj jego wysokość to połowa wartości udziału otrzymanego przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli jednak uprawniony nie jest zdolny do pracy, wtedy wysokość wzrasta do 2/3.

Sprawę testamentu, mimo możliwości sporządzenia własnoręcznego, najlepiej powierzyć notariuszom, na przykład z Kancelarii Notarialnej Katarzyny Pilarek oraz Katarzyny Tracz. Specjalistki profesjonalnie zajmą się sporządzaniem testamentu, z zachowaniem odpowiednich kwestii prawnych, abyśmy my byli spokojni o nasz majątek.