Nasi rodacy coraz częściej wiążą się z obcokrajowcami. Znalezienie miłości w innym kraju ułatwia Internet, częste podróżowanie czy praca za granicą. Co ciekawe, Polki częściej wychodzą za mąż za obywateli państw Europy Zachodniej, a Polacy poszukują żon za wschodnią granicą naszego kraju. Jak sformalizować związek z cudzoziemcem na terenie Polski?

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu z cudzoziemcem

W tym artykule poruszymy kwestie zawarcia ślubu cywilnego. Taką bowiem formę najczęściej wybierają Polacy pragnący legalnie i na stałe związać się z cudzoziemcem. Planując ślub cywilny, należy zgromadzić komplet dokumentów. Ich uzyskanie może sprawić trochę trudności, dlatego całą procedurę dobrze jest rozpocząć dużo wcześniej, by mieć pewność, że wszystkie „papiery” dotrą na czas.

Przede wszystkim potrzebne będą dokumenty potwierdzające tożsamość każdego z narzeczonych oraz pisemne zapewnienie, że żadna ze stron nie wie o istnieniu okoliczności, które mógłby spowodować niemożność zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli wymagają tego przepisy (np. gdy jedna ze stron jest niepełnoletnia), do zestawu dokumentów trzeba też dołączyć zgodę sądu.

Biorąc ślub cywilny w Polsce, musimy być przygotowani na to, że to cudzoziemiec będzie musiał przedstawić urzędnikom większą ilość informacji o swojej osobie. I tak, oprócz pisemnego zapewnienia i dowodu osobistego, obcokrajowiec powinien okazać również:

  • odpis aktu urodzenia,
  • odpis aktu małżeństwa  (jeśli w przeszłości był już w formalnym związku) z adnotacją o jego ustaniu lub unieważnieniu,
  • dokument stwierdzający, że może on zawrzeć małżeństwo zgodnie z właściwym prawem lub że na podstawie prawa międzynarodowego, zdolność obcokrajowca do zawarcia małżeństwa może zostać oceniona zgodnie z polskimi regulacjami.

Jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Łodzi – zdobycie tego ostatniego dokumentu jest zwykle najbardziej problematyczne. Na wypadek nieprzewidzianych trudności lub odrzucenia dokumentu przez urzędników, warto poprosić o pomoc specjalistę. Proces sądowy, w którym zbadane zostaną prawa kraju cudzoziemca dotyczące zdolności do zawierania małżeństw, może potrwać nawet kilka miesięcy.

Co robić po skompletowaniu dokumentów?

Po skompletowaniu dokumentów należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego celem ich przedłożenia i ustalenia daty ślubu. Jeśli narzeczony/narzeczona nie mówi w języku polskim, konieczne będzie wynajęcie tłumacza. Przy tej okazji warto nadmienić, że wszystkie dokumenty pochodzące z kraju cudzoziemca muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Najwcześniej małżeństwo może zostać zawarte miesiąc po złożeniu pisemnego zapewnienia. W trakcie ceremonii potrzebne będą już tylko dowody osobiste, by urzędnik mógł zweryfikować tożsamość narzeczonych.