Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który posiada uprawnienia do wyceny nieruchomości. Jego pomoc może okazać się niezbędna we wszystkich transakcjach dotyczących kupna, sprzedaży czy wynajmu mieszkań, domów, lokali użytkowych bądź budynków gospodarczych. W swojej codziennej pracy rzeczoznawca majątkowy powinien kierować się etyką zawodową i przepisami prawa. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty z tej branży?

Jakie cechy powinien spełniać dobry rzeczoznawca majątkowy?

Aby wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego, należy posiadać wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub techniczne związane z nieruchomościami. Jeśli kandydat na rzeczoznawcę ukończył studia wyższe o innym profilu, zgodnie z wolą Ministra Budownictwa, powinien uzupełnić swoją wiedzę na studiach podyplomowych w zakresie gospodarowania nieruchomościami. Jest to warunek konieczny, by w przyszłości móc ubiegać się o uzyskanie uprawnień do pracy na stanowisku rzeczoznawcy majątkowego.

Warto podkreślić, że ukończenie studiów nie zwalnia specjalisty z konieczności pogłębiania swojej wiedzy na szkoleniach i konferencjach. Rzeczoznawstwo to wymagająca dziedzina, która wiąże się z dokonywaniem skomplikowanych analiz i obliczeń. Dlatego też doskonała znajomość stale zmieniającego się rynku nieruchomości jest podstawą do tego, by rzetelnie wykonywać swoją pracę. Rzeczoznawca majątkowy powinien mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Ponadto musi być osobą niekaraną o nieposzlakowanej opinii.

Z kim warto nawiązać współpracę?

Wiemy już, czym powinien cechować się rzetelny rzeczoznawca. Na rynku z pewnością funkcjonuje wielu specjalistów spełniających powyższe kryteria, ale możemy też natknąć się na podwykonawców, czyli inaczej mówiąc – pośredników. Zwykle są to firmy mające podpisaną umowę z danym rzeczoznawcą. Oferują one atrakcyjne ceny wyceny nieruchomości, co jest dla klienta kuszącą alternatywą. Problem w tym, że korzystając  z ich usług, nigdy nie mamy pewności, czy zlecenie trafi do osoby wystarczająco kompetentnej i doświadczonej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z kancelarią rzeczoznawców majątkowych, taką jak np. Taksator.

W skład kadry wchodzą sami eksperci, a klient ma możliwość negocjacji ceny za sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości. Wycena realizowana jest najszybciej jak to możliwe, co ma znaczenie, gdy klient stara się o kredyt hipoteczny na zakup domu czy mieszkania. Dobrego rzeczoznawcę możemy też znaleźć z polecenia. Warto w tym celu popytać znajomych lub przejrzeć ogłoszenia w Internecie. Do większości z nich załączone są rekomendacje lub ostrzeżenia byłych klientów, więc łatwo zorientować się, któremu specjaliście można zaufać, a któremu nie.