Współwłasność oznacza, że każdy z właścicieli ma prawo zarządzać daną nieruchomością lub ruchomością na określonych zasadach. Niemniej jednak takie działania jak ich sprzedaż, wymagają jednomyślności wszystkich osób, mających w nich swoje udziały. Współwłasność można jednak znieść a drodze sądowej lub umownej. Drugi sposób wymaga sporządzenia aktu notarialnego na przykład w Kancelarii Notarialnej Bożeny Koćmy i Adama Rogali.

Sporządzanie aktów notarialnych i nie tylko

W wielu przypadkach sprawy wchodzące w zakres Kodeksu Cywilnego można rozwiązać z nie tylko na drodze sądowej. Ważne jednak, aby wszystkie strony były zgodne co do zaproponowanego rozwiązania. Jeśli tak jest, to można udać się w tym celu do Kancelarii Notarialnej Bożeny Koćmy i Adama Rogali, która znajduje się w Krakowie. Jest prowadzona od 2008 roku i do tego czasu zdobyła wielu zadowolonych z oferowanych czynności notarialnych klientów. Notariusze rzetelnie wykonują swoje obowiązki, przywiązując należytą wagę do profesjonalizmu oraz potrzeb osób, które zgłaszają się do kancelarii. U podstaw takiego podejścia leży długoletnie doświadczenie w branży. Służą oni fachową pomocą, tak aby wypełnienie formalności odbywało się możliwie szybko – w wielu przypadkach czas bowiem odgrywa kluczową rolę. Jedną z sytuacji, którą można uregulować za pomocą aktu notarialnego stanowi zniesienie współwłasności.

Warunki zniesienia współwłasności

Zarówno nieruchomość, jak i ruchomość mogą mieć kilku właścicieli. Dotyczy to na przykład gruntów, budynków, lokali, samochodów. Najczęściej taki stan prawny powstaje na skutek postanowień spadkowych lub wspólnego zakupu takich dóbr. Każda z osób, będąca właścicielem ma prawo do jego zmiany poprzez zniesienie współwłasności. Co ważne, tego rodzaju uprawnienie może zostać wyłączone na maksymalnie 5 lat i przedłużone na kolejne w ostatnim roku przed upływem pierwszych. Według przepisów zniesienie współwłasności nieruchomości może odbyć się w dwóch trybach: umownym lub sądowym. Ostatni to jedyne rozwiązanie w sytuacjach konfliktowych. Wtedy nieruchomość może zostać podzielona jednym z trzech sposobów:

  • podział fizyczny;

  • przyznanie jej jednemu ze współwłaścicieli na wyłączność z obowiązkiem spłaty pozostałych osób mających w niej dotychczas udział;

  • sprzedaż i podział uzyskanych środków pomiędzy wszystkich współwłaścicieli.

Pierwszy z wymienionych natomiast jest dopuszczalny, gdy wszyscy właściciele są zgodni co do warunków podziału. Odbywa się na podstawie umowy zniesienia współwłasności sporządzonej w formie aktu notarialnego, czym zajmuje się Kancelaria Notarialna Bożeny Koćmy i Adama Rogali. W jego treści muszą znaleźć się informacje dotyczące sposobu nowego podziału, który został ustalony między stronami oraz związanego z tym rozliczenia finansowego. Ponadto nie może zabraknąć oświadczenia o przeniesieniu praw własności na pozostałych właścicieli, a także postanowień dotyczących spłat, dopłat wraz z terminami ich dokonania.