Śmierć bliskiej osoby zawsze jest traumatycznym doświadczeniem. Na takie przeżycie nie można odpowiednio się przygotować. Nawet jeśli zmarły długo chorował i gdy liczyliśmy się z jego rychłym odejściem, informacja o śmierci szokuje i paraliżuje umysł. W takich okolicznościach trudno skupić się na zadaniu, jakim jest organizacja pogrzebu. Od czego zacząć? Kogo poprosić o pomoc? Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Karta zgonu

Aby rozpocząć przygotowania do pogrzebu, potrzebujemy karty zgonu. W przypadku, gdy krewny zmarł w szpitalu, dokument zostanie wystawiony przez lekarza dyżurującego i przekazany nam do odbioru. Jeśli zaś zgon nastąpi w domu, konieczne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego lub lekarza POZ, który potwierdzi śmierć i wystawi kartę zgonu na miejscu. Dokument upoważnia nas do kontaktu z wybranym zakładem pogrzebowym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że szpitale bardzo często współpracują z konkretną firmą. Nie musimy czuć się zobowiązani do skorzystania z jej usług. To tylko możliwość, nie przymus.

Krok 2: Transport ciała do chłodni

Wybrany zakład pogrzebowy powinien niezwłocznie zająć się transportem ciała z domu lub ze szpitala do kostnicy. Najlepiej powierzyć to zadanie całodobowej firmie pogrzebowej, która dysponuje prywatną chłodnią. W ten sposób zyskamy pewność, że zwłoki bliskiej nam osoby będą przechowywane w odpowiednich warunkach i traktowane z należytym szacunkiem. Pracownicy domu pogrzebowego zajmą się też przygotowaniem ciała do pogrzebu – umyją je, zatuszują plamy pośmiertne i ubiorą w przekazany przez rodzinę strój.

Krok 3: Omówienie charakteru pogrzebu

Jak informuje pracownik wrocławskiego zakładu pogrzebowego Witwicka – dobry dom pogrzebowy powinien przedstawić klientom różne możliwości pochówku zmarłego. Choć w Polsce wciąż przeważają pogrzeby tradycyjne, coraz więcej osób decyduje się na pochówek świecki czy wyznaniowy. Na popularności zyskuje też kremacja. Charakter pogrzebu powinien być dopasowany do preferencji zmarłego. Czasem nasi bliscy jeszcze przed śmiercią mówią wprost, na jakim pogrzebie im zależy. Taką informację możemy znaleźć też w testamencie. Jeśli jednak krewny nie określił preferowanej przez siebie formy pochówku, musimy zdać się na własną ocenę.

Krok 4: Akt zgonu

Po otrzymaniu karty zgonu mamy trzy dni na okazanie jej w lokalnym urzędzie stanu cywilnego. Urzędnikom musi przekazać również dowód osobisty zmarłego. Dokumenty te stanowią podstawę do wydania aktu zgonu. Bez niego nie będziemy mogli ubiegać się o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Pieniądze przydadzą się na organizację pogrzebu, jednak nie otrzymamy ich od razu. W przypadku gdy nasza sytuacja materialna nie prezentuje się najlepiej, możemy poprosić zakład pogrzebowy o skredytowanie kosztów pogrzebu. Wówczas spłata długu nastąpi wraz z wypłatą zasiłku.

Krok 5: Wybór oprawy pogrzebowej

Funeralia stanowią istotny element każdej uroczystości pogrzebowej. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć trumny i urny. Ich wybór jest bardzo szeroki, co ułatwia dopasowanie cen tychże akcesoriów do naszych możliwości finansowych. Na pogrzebie nie powinno zabraknąć kwiatów. W końcu towarzyszą nam one na każdym etapie życia. Przyjęło się, że najbliższa rodzina zmarłego żegna go okazałymi wieńcami, które stawia się w pobliżu trumny. Dalsi krewni mogą pokusić się o zakup wiązanki funeralnej. Dobre zakłady pogrzebowe współpracują z kwiaciarniami lub same tworzą tego typu kompozycje florystyczne. To duże udogodnienie, gdy wszystkie rzeczy związane z organizacją pogrzebu można załatwić w jednym miejscu. Ceremonię pożegnalną warto wzbogacić o występ trębacza. W organizacji oprawy muzycznej także pomogą pracownicy domu pogrzebowego.

Krok 6: Postawienie nagrobka po pogrzebie

Nagrobek to kolejna rzecz, o której powinniśmy pomyśleć w ramach organizacji pochówku. Zwykle stawia się go po około pół roku od zakończenia uroczystości pogrzebowych. Wybór pomnika uzależniony jest od wielu czynników. Pod uwagę należy wciąć typ grobu (ziemny czy murowany), rodzaj kamienia, który posłuży do wykonania nagrobka oraz koszt całej usługi. Ceny pomników dla osób dorosłych rozpoczynają się od 3 tysięcy złotych. Górna granica jest bardzo płynna. Nagrobki dla dzieci są nieco tańsze ze względu na mniejsze gabaryty. Za najdroższe uchodzą pomniki wykonane z granitu, który jest bardzo trwały i odporny na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju. Niektórzy klienci decydują się na wybór pomnika z marmuru, lecz ten jest dość kruchy. Wciąż niegasnącą popularnością cieszą się za to konglomeraty kwarcowe, które wyglądają bardzo estetycznie, a są duże mniej wrażliwe od wspomnianego marmuru.