Pożegnanie zmarłej bliskiej osoby to smutna konieczność. Aby godnie uświetnić jej pamięć, dobrze jest właściwie zaplanować ceremonię pogrzebową. Często jednak stres, żałoba i brak czasu nie pozwalają na samodzielną organizację pochówku. Dlatego dobrze jest skorzystać z usług pogrzebowych. Sprawdź, jakie formalności należy spełnić, by móc zlecić przeprowadzenie ostatniej posługi.

Jakie formalności należy załatwić przed pogrzebem?

Do podstawowych obowiązków bliskich zmarłego należy powiadomienie lekarza. Może nim być również osoba, która zajmowała się  nieboszczykiem przez ostatnie 30 dni. Można także wezwać karetkę. Po wystawieniu w rejonowej przychodni lekarskiej karty zgonu należy skontaktować się z domem pogrzebowym, który zajmie się transportem zwłok do chłodni. Warto wiedzieć, że ciało osoby zmarłej może przebywać w domu maks. 72 godziny od zdiagnozowania zgonu. Jeśli do śmierci doszło w wyniku choroby zakaźnej, czas skraca się do jednej doby. Należy przy tym przygotować dowód tożsamości nieboszczyka, dokument potwierdzający zatrudnienie, emeryturę lub rentę, a także NIP oraz legitymację ZUS (zmarłego). Kolejnym krokiem będzie wystawienie aktu zgonu w organie urzędu cywilnego. Jego otrzymanie pozwoli uzyskać np. ubezpieczenie czy zasiłek pogrzebowy. Potrzebne będą 3 kopie aktu zgonu. W przypadku tradycyjnego pogrzebu katolickiego niezbędne będzie zaświadczenie o udzieleniu sakramentu oraz uzyskanego wiatyku, czyli komunii świętej.

Porządek pogrzebów, czyli ich profesjonalna organizacja

Z usług pogrzebowych specjalizujących się w nich firm można skorzystać, zabierając ze sobą kartę zgonu bliskiej osoby. Następnie możliwe jest ustalenie niezbędnych kwestii, takich jak m.in. określenie daty pogrzebu (bądź kremacji), wybór trumny (lub urny), cmentarza oraz ceremonii pogrzebowej (np. obrządku w formie pogrzebu świeckiego). Następnie ustalane są dalsze szczegóły. Cała organizacja zależy od preferencji rodziny nieboszczyka lub jego przedśmiertnych oczekiwań. Organizowany jest transport, wynajem chłodni czy dostarczenie kwiatów na pogrzeb np. wieńców pogrzebowych z kwiaciarni.

Pożegnanie na pogrzebie ułatwi ubranie i czynności kosmetyczne wykonane wokół zmarłego w przypadku otwartej trumny. Dobrze jest również przygotować wcześniej mowę pogrzebową. Do usług zakładu pogrzebowego zalicza się za to wydruk klepsydr czy zlecenie opublikowania nekrologu w prasie lub Internecie. W celu organizacja nabożeństwa żałobnego czy różańca za zmarłego trzeba się skonsultować z księdzem. W przypadku świeckiego pogrzebu konieczne jest wykupienie miejsca za zgodą administracji cmentarza. Wybierając się na pogrzeb, warto się odpowiednio przygotować. Do tradycji zalicza się czarny kolor. Wszystko zależy jednak od stopnia pokrewieństwa. Dzieci mogą być ubrane w jaśniejsze kolory np. szary. Rodzinie zmarłego należy złożyć kondolencje. Miłym gestem świadczącym o dobrym wychowaniu jest wręczenie wieńca pogrzebowego.

Koszt pogrzebu. Kto może skorzystać z zasiłku pogrzebowego?

Przyjmuje się, że zarówno krewnym zmarłego, jak i osobie niespokrewnionej, która zapłaciła za organizację pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy. Jego wysokość wynosi ok. 4 tys. zł. Zwrot kosztów za pochówek jest możliwy w przypadku, jeśli zmarła osoba była ubezpieczona w ZUS-ie. Dotyczy także emeryta, rencisty, a także członka rodziny. Przysługuje poza tym osobie, która pobiera zasiłek chorobowy, macierzyński czy jest zobowiązania do uczęszczania na rehabilitację. W celu jego uzyskania składa się do ZUS-u oryginalną wersję rachunku, skrót duplikatu aktu zgonu, wniosek o jego wypłatę oraz dokumenty poświadczające pokrewieństwo. Mogą być dostarczone w formie skróconych odpisów np. aktu stanu cywilnego. Wszystkie formalności należy załatwić w ciągu roku od zgonu. Po tym okresie straci ważność i utraci się możliwość skorzystania z tej opcji. Śmierć osoby bliskiej to trudny czas. Warto skorzystać z pomocy domu pogrzebowego, który pomoże zorganizować pochówek. Warto również pamiętać o podziękowaniu za udział w pogrzebie.