Według przepisów prawnych opiekun prawny dziecka bądź dziecko może pobierać alimenty. Zazwyczaj to sąd ustala kwotę wpłaty na rzecz dziecka. Niestety, ale im starsze dziecko, tym większe jego potrzeby. Dochodzą nowe wydatki na podręczniki szkolne, artykuły, leki i terapie w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Rosną również ceny żywności, odzieży i środków higienicznych. Dlatego jest możliwość podwyższenia alimentów.

Alimenty na dziecko

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zawarta jest informacja, że rodzice są zobowiązani płacić alimenty dzieciom, które same nie mają możliwości utrzymania się. Zależnie od wieku dziecka, rodzice muszą zapewnić wyżywienie, leczenie, ubrania, mieszkanie, środki higieny osobistej oraz pokryć wydatki związane z wychowaniem, wykształceniem, rozrywką i wypoczynkiem.

Wysokość alimentów przyznaje sąd na podstawie zarobków rodziców oraz kosztów utrzymania dziecka. Co więcej, zwraca się również uwagę na poziom życia biologicznej matki oraz ojca, a także ich ewentualną zdolność i możliwości do wykonywania pracy. Należy pamiętać, że kwota wypłacana dziecku może ulec zmianie, poprzez złożenie pozwu o podwyższenie bądź obniżenie alimentów.

Argumenty za podwyższeniem alimentów

W przypadku chęci podwyższenia alimentów najlepiej jest skorzystać z usługi adwokata, który wielokrotnie miał do czynienia ze sprawami danego typu. Popularne jest wymaganie zwiększenia alimentów z uwagi na poprawę poziomu życia zobowiązanego do ich płacenia przez awans lub zmianę pracy na lepiej płatną. Może się pogorszyć sytuacja życiowa aktualnego opiekuna prawnego dziecka np. przez utratę pracy. Dlatego, aby dziecku niczego nie brakowało, osoba płacąca alimenty może być wezwana do pokrycia dodatkowych opłat. Niewątpliwie najczęściej składane są pozwy o wzrost świadczeń na rzecz dziecka z uwagi na zwiększenie jego potrzeb np. leczenie, szkoła.

Kiedy starać się o zwiększenie alimentów?

Nie ma określonej reguły, która mówi, w jakim czasie od ostatniej sprawy alimentacyjnej można starać się zwiększenie alimentów. Jednakże trzeba zastanowić się, czy na pewno nastąpiły zmiany sytuacji życiowej dziecka w stosunku do przedstawionej na wcześniejszej rozprawie. Zdarza się, że zaledwie kilka dni po ustalonej kwoty alimentów, składy jest pozew o jej zwiększenie. Zdarza się, to gdy niespodziewanie zmienią się okoliczności np. wypadek dziecka, utrata pracy przez opiekuna. Pozwy o zwiększenie alimentów trafiają co 2-3 lata, jednak nie zawsze wiąże się to z wygraniem sprawy.

Kancelaria Adwokacka prowadzona przez Adwokat Karolinę Tuziemską-Kwiatkowską w miejscowości Opole Lubelskie świadczy usługi w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego w przypadku np. alimentów, rozwodów, podziału majątku czy też zakresu władzy rodzicielskiej. Można zlecić kancelarii wykonanie usług związanych z prawem cywilnym, karnym i administracyjnym. Zatrudnieni Adwokaci mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby spełnić oczekiwania klientów.