Uczestnicząc we Mszy Świętej, część osób może zastanawiać się, jak nazywają się i do czego dokładnie służą sprzęty, używane przez księdza i ministrantów. Z kościelnej ławki nierzadko niewiele widać, trudno też domyślić się, jak nazywają się lub działają niektóre elementy wyposażenia kościoła, takie jak oferowane w LIMAR-BIS. Poznajmy zatem bliżej akcesoria liturgiczne i zobaczmy, co się z nimi wiąże.

Przedmioty używane przez kapłana

Wśród przedmiotów, jakich używa ksiądz podczas celebrowania Eucharystii, wymienić należy przede wszystkim puszki i kielichy - te elementy widać podczas każdej Mszy. W większe uroczystości, kiedy następuje obrzęd pokropienia wiernych wodą święconą, potrzebne są dodatkowe narzędzia, takie jak naczynia na wodę święconą i kropidła. Na każdej Mszy ksiądz korzysta jednak z jeszcze jednego przedmiotu – jest nim vasculum, czyli pojemniczek z wodą, często wraz ze stojącym obok stojaczkiem na puryfikaterz, służącym do obmycia przez księdza rąk podczas Eucharystii, np. po zakończeniu rozdawania komunii.

Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, Hostia jest umieszczana w monstrancji, czyli przeszkolonym, złoconym przedmiocie, przypominającym słońce z promieniami. By był widoczny dla wiernych, a zarazem by podkreślić obecność Syna Bożego, monstrancja umieszczana jest na specjalnym podwyższeniu – postumencie, zwanym nie bez powodu tronem.

Przedmioty używane przez ministrantów

O wiele więcej elementów stanowią wykorzystywane przez ministrantów podczas każdej Mszy Świętej naczynia liturgiczne oraz pozostałe elementy wyposażenia kościoła. Przede wszystkim nie da się nie zauważyć dźwięku dzwonków na rozpoczęcie Mszy – ów dzwonek, zakończony sznurkiem, łańcuszkiem lub szarfą, nazywany jest sygnaturką. Po raz kolejny ministranci dzwonią na Mszy w najważniejszym jej momencie. Wtedy używane są zarówno dzwonki, jak i gongi, w które uderza się trzykrotnie – a w niektórych parafiach raz, wydając przeciągły dźwięk.

Podczas uroczystej Eucharystii, rozpoczynającej się procesją na wejście, na jej czele idzie ministrant, niosący krzyż procesyjny. Osoba ta pełni funkcję krucyferariusza. Tuż za nim idzie nawikulariusz i turyferariusz – dwóch kolejnych ministrantów, niosących kadzidło. Jeden ma w ręku tzw. łódkę, czyli pojemnik z kadzidłem, drugi natomiast niesie trybularz, czyli kadzielnicę, z której unosi się dym, a wraz z nim zapach podgrzewanego na węgielkach kadzidła.

Gdzie można zakupić akcesoria liturgiczne?

Choć wielu osobom wydaje się, że sprzęty i naczynia liturgiczne zakupić można jedynie w takich miejscach, jak Licheń czy Częstochowa, istnieje o wiele więcej sklepów i firm, oferujących akcesoria przydatne podczas sprawowania Mszy Świętej. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma LIMAR-BIS, działająca od 2007 roku w Częstochowie, będąca producentem elementów do wyposażenia kościoła.

Co znajdziemy w ofercie firmy LIMAR-BIS?

LIMAR-BIS od początku swojej działalności koncentruje się na tworzeniu w sposób rzemieślniczy naczyń liturgicznych. W ofercie można znaleźć między innymi trybularze, łódki, naczynia na wodę święconą, kropidła, lichtarze, kielichy, pateny i dzwonki. Dodatkowo firma poszerzyła swoją ofertę o produkcję elementów do lamp, żyrandoli oraz innych przedmiotów metalowych. LIMAR-BIS jest w stanie wykonać zarówno surowe, jak i całkowicie obrobione detale, dążąc do pełnego zadowolenia klienta ze współpracy.