Sprawy dotyczące dziedziczenia majątku po zmarłym członku rodziny są na tyle poważne, że musiały zostać uregulowane odpowiednio przygotowanymi przepisami. Ich głównym zadaniem jest jednoznaczne określenie procedur postępowania w danym przypadku. To one chronią wszystkich zainteresowanych przed ewentualnością oszustw ze strony osób trzecich oraz pozwalają uniknąć wielu niepotrzebnych kontrowersji. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Prawo spadkowe, czyli co?

Prawa rzeczowe takie jak różnego rodzaju wierzytelności czy długi nie wygasają w momencie śmierci spadkodawcy. Przechodzą one natomiast na inne osoby w formie spadku. Ten właśnie proces lepiej znany jest pod nazwą dziedziczenia. Prawo spadkowe odpowiada za unormowanie wszelkich zależności. Określa również, kim jest spadkobierca. Co do zasady może być on albo testamentowy – jeśli oczywiście zmarły wskazał go w testamencie – albo ustawowy, czyli wyznaczony przez ustawę.

W tym miejscu z pewnością należy podkreślić także fakt, iż prawo spadkowe precyzyjnie określa tzw. stanowisko prawne spadkobiercy. Co z praktycznego punktu widzenia oznacza ten termin? Chodzi tutaj m.in. o wpływ woli spadkobiercy, czyli przyjęcie lub odrzucenie spadku, o stwierdzenie nabycia spadku oraz o formę odpowiedzialności za długi. Prawo spadkowe dodatkowo reguluje sprawy związane z zachowkiem, czyli wprowadza zapisy związane z ochroną interesów najbliższych członków rodziny zmarłego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie prawa mają spadkobiercy?

Jedną z najważniejszych informacji dla spadkobierców jest ta, która jasno mówi o tym, że przed momentem otwarcia spadku, nie mają oni absolutnie żadnego prawa podmiotowego względem majątku przyszłego spadkodawcy. Dopiero w momencie jego śmierci powstaje tzw. rzeczywistość prawna i na spadkobiercę przechodzą prawa i obowiązki bezpośrednio związane ze spadkiem. Choć sprawy związane ze sprawiedliwym podziałem majątku nie zawsze dotyczą wielomilionowych fortun, to aby nie zostać pokrzywdzonym, z pewnością warto zadbać o pomoc doświadczonego radcy prawnego.

Specjaliści pracujący w kancelarii nie tylko wytłumaczą wszystkie skomplikowane terminy charakterystyczne dla tego typu działań, ale także opracują strategię postępowania, która pomoże uzyskać należną nam część majątku. Zakres prawa spadkowego obejmuje również sprawy związane ze stwierdzeniem nabycia spadku, wspólności majątku spadkowego, działu spadku, umów dotyczących spadku oraz gospodarstw rolnych, których dziedziczenie odbywa się na zasadach szczególnych.