Członkowie rodziny, bądź osoby niespokrewnione, aby mogły otrzymać schedę po zmarłym, w wielu przypadkach niezbędny jest sporządzony przez spadkodawcę testament. W momencie jego nieważności lub braku dochodzi do dziedziczenia ustawowego. By zapobiec wejścia na drogę sądową, wszystkie wymogi i formalności związane z ostatnią wolą muszą być spełnione. Jakie zatem można wyróżnić rodzaje testamentu i jakie warunki trzeba spełnić, by były zgodne z prawem?

Charakterystyka testamentów zwykłych


W zbiorze testamentów zwykłych można wyróżnić holograficzny, czyli taki, który został w całości spisany własnoręcznie na dowolnym papierze wraz z załączoną datą oraz podpisem. Świadczy to o tym, iż spadkodawca ukończył go z własnej i nieprzymuszonej woli. Natomiast testament notarialny jest sporządzony przez notariusza zgodnie ze wskazaniem osoby chcącej obdarować po śmierci swoich najbliższych. Po spisaniu woli następuje jej odczytanie. W momencie uznania przez spadkodawcę treści za właściwą – podpisuje ją wraz z notariuszem.

Akt notarialny musi zawierać datę jego sporządzenia. Z racji skorzystania z usług Kancelarii Notarialnej występuje pewność, iż testament jest bezpieczny, sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, a także, że nieuprawnione do roszczeń osoby trzecie, nie mają wpływu na jego zapis. Z kolei testament allograficzny, czyli urzędowy, jest formą spisania protokołu przez urzędnika państwowego, np. wójta czy prezydenta miasta. Testament taki zostaje następnie odczytany, opatrzony datą oraz podpisany przez spadkodawcę, urzędnika i dwóch świadków, których obecność jest konieczna w trakcie całej procedury. Co jeszcze warto wiedzieć?

Rodzaje testamentów szczególnych


Testament ustny jest sporządzony w momencie sytuacji zagrożenia utraty życia i nie ma możliwości jego spisania. W trakcie wyrażania ostatniej woli muszą być obecni trzej świadkowie, którzy m.in. umieją pisać i czytać, mają pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie są skazane prawomocnym wyrokiem. Testament podróżny możliwy jest do spisania podczas podróży polskim samolotem bądź statkiem morskim.

Oświadczenie następuje przed dowódcą statku, bądź jego zastępcą przy obecności dwóch świadków. Spisana wola jest opatrzona datą oraz podpisami zebranych. Natomiast testament wojskowy może być sporządzony tylko i wyłącznie podczas okresu mobilizacji, wojny oraz przebywania w niewoli. Warunkami do spełnienia są m.in. obecność dwóch świadków, sędziego wojskowego, opatrzenie ostatniej woli datą oraz podpisami zebranych. Jeżeli własnoręczne podpisanie jest z różnych przyczyn niewykonalne, w takiej sytuacji możliwe jest sporządzenie testamentu ustnego.