Gaśnice są jednym z podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej. Znajdziemy je w obiektach budowlanych wszelkiego typu- w placówkach medycznych, szkołach, galeriach handlowych czy zakładach pracy. Znajomość rodzajów gaśnic oraz ich zastosowania powinna być powszechna, gdyż w ten sposób zwiększamy swoje bezpieczeństwo w razie wystąpienia pożaru. Jakie gaśnice są obecnie w użyciu?

Dobór gaśnicy do rodzaju pożaru

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nie każdy pożar wygląda tak samo. Wszystko zależy od przyczyny zapłonu, palących się substancji oraz warunków otoczenia, w których pojawił się ogień. Bardzo ciężko jest opracować skuteczną metodę gaszenia pożaru dla wszystkich wymienionych czynników. Wybór gaśnicy powinien być zatem uzależniony od klasy pożaru, z którym mamy do czynienia. W tym właśnie zakresie wyróżnić można pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, pożary cieczy palnych, gazów, metali czy też tłuszczów spożywczych.  Jak informuje specjalista z firmy Dajmowik – na każdej gaśnicy dopuszczonej do sprzedaży powinno widnieć oznaczenie dotyczące klasy pożaru. Pamięć o tym, jaki pożar można ugasić przy pomocy konkretnej gaśnicy, znacząco ułatwi ratowanie otoczenia na wypadek pojawienia się płomieni.

Najpopularniejsze rodzaje gaśnic

Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje gaśnic, przy czym każdy z nich wyróżnia się nieco innym przeznaczeniem. Podstawą dobrego wyposażenia BHP budynku jest zakup gaśnicy, która odpowiadać będzie najbardziej prawdopodobnemu zagrożeniu pożarowemu w danym obiekcie. Jakie typy gaśnic są dostępne?

  • ·         gaśnice proszkowe- zbiornik gaśnicy tego typu wypełniony jest drobnym proszkiem gaśniczym, który za pomocą niepalnego gazu wyrzucany jest z gaśnicy celem odcięcia tlenu od płonącej powierzchni. Najczęściej wykorzystywane są proszki węglanowe, które dobrze sprawdzają się do gaszenia pożarów typu A,B i C. Gaśnice proszkowe wyróżniają się dużą odpornością na wilgoć i wstrząsy;
  • ·         gaśnice śniegowe – bazują na skroplonym dwutlenku węgla, który podczas wydostawania się z gaśnicy ulega rozprężeniu i uzyskuje temperaturę -78 stopni Celsjusza. W ten sposób na gaszonej powierzchni tworzy się warstwa suchego lodu. Gaśnice śniegowe wykorzystywane są najczęściej do gaszenia pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych. Nie wolno ich jednak stosować do gaszenia ludzi, gdyż mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie ciała;
  • ·         gaśnice wodne- składnikiem gaśniczym jest specjalna piana gaśnicza, która uwalnia się z wnętrza sprzętu pod wpływem sprężonego, niepalnego gazu. Trzeba pamiętać, że gaśnicami wodnymi nie powinno gasić się urządzeń elektronicznych.

Warto mieć na uwadze, że użycie niewłaściwej gaśnicy może skończyć się brakiem reakcji ze strony rozprzestrzeniających się płomieni. Odpowiednią reakcją na pożar jest nie tylko podjęcie próby jego ugaszenia, ale też wezwanie służb ratowniczych.