Notariusz to zawód cieszący się zaufaniem opinii publicznej, którego działalność obejmuje zarówno sporządzanie umów i dokumentów potwierdzających uzyskiwanych przez obie strony w wielu różnych sytuacjach, jak i prowadzenie w obecności notariusza innych czynności. Osoby wykonujące ten zawód przygotowują między innymi: akty notarialne, transakcje, umowy sprzedaży nieruchomości, sprawy spadkowe. Czym jeszcze zajmuje się notariusz i w jakich sprawach można się z nim skontaktować?

Kim jest notariusz?

Notariusze są prawnikami powoływanymi przez Ministra Sprawiedliwości, który jednocześnie wyznacza lokalizację kancelarii notarialnej. Osoby pracujące w tym zawodzie korzystają z ochrony, przysługujące urzędnikom publicznym. Sposób dokonywania czynności notarialnych regulują przepisy prawa notarialnego oraz przepisy szczególne. Notariusz ma pewien wpływ na postępowanie prawne stron, dzięki czemu obie strony nie będą miały w przyszłości sporów prawnych. Można powiedzieć, że sprawuje jurysdykcję w celu zapobiegania niepotrzebnym konfliktom. Co więcej, notariusz jest prawnikiem uprawnionym do sporządzania aktów notarialnych i wykonywania innych czynności, a obecność notariusza w tego typu sprawach jest konieczna zgodnie z polskim prawem. Notariusz udziela także stronom wszelkich niezbędnych informacji o wykonywanych czynnościach. Gwarancją przygotowania dokumentów u notariusza jest pewność, że będą one zgodne z polskim prawem.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz w ramach swoich kompetencji pełni funkcję powiernika. Oznacza to, że jest bezwzględnie zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, zachowania całkowitej bezstronności oraz zachowania pełnej tajemnicy zawodowej. Ponadto dokumenty wystawione przez notariusza są dokumentami urzędowymi, a więc treść poświadczona notarialnie ma domniemanie autentyczności. Notariusz zajmuje się:
  • sporządzaniem aktów notarialnych, poświadczeń, protestów weksli i czeków, wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów, projekty aktów, aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • doręcza oświadczenia;
  • spisywaniem protokoły;
  • przyjmowaniem na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe;
  • podejmowaniem czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
  • spisywaniem protokołów zgromadzeń;
  • składaniem wniosków w księdze wieczystej.
Akt notarialny będzie niezbędny przy przenoszeniu własności nieruchomości, ale także w wielu innych sytuacjach. Niezastosowanie się do takich działań może skutkować nieważnością czynności prawnych. Obejmują one między innymi umowy: darowizny nieruchomości, rozdzielności majątkowej, zbycia prawa użytkowania wieczystego, o dział spadku, o zrzeczenie się dziedziczenia. Tymi działaniami są również: pełnomocnictwo do tychże czynności i oświadczenie o przyjęciu i/lub odrzuceniu spadku.

Jakie sprawy można załatwić u notariusza?

Kupno lub sprzedaż domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości wymaga podpisania umowy w formie aktu notarialnego z notariuszem. Jest to ostateczna transakcja między kupującym a sprzedającym, a zgodnie z polskim prawem osoba sporządzająca taką umowę musi być notariuszem. Taki dokument może sporządzić Agnieszka Kunecka w swojej Kancelarii Notarialnej prowadzonej w Lublinie. U tego notariusza można także uzyskać w formie intercyzy, czyli umowy małżeńskiej, która wprowadza podział majątku. Oznacza to, że od momentu podpisania umowy z notariuszem małżonkowie mają odrębne majątki. Podczas zawierania takiej umowy i ustalania jej szczegółów pośredniczyć mogą zarówno przyszli, jak i obecni małżonkowie. Istnieje wiele rodzajów takich dokumentów, w tym wyłączenie, rozszerzenie, przywrócenie lub ograniczenie majątku wspólnego. Forma każdej intercyzy zależy od okoliczności i oczekiwań małżonków.

W Kancelarii Notarialnej Agnieszki Kuneckiej w Lublinie można także zająć się sprawami spadkowymi. Jest to rodzaj  postępowania, które można wszcząć przed sądem. Istnieje także druga opcja, czyli wizyta w urzędzie. W tym przypadku to procedura uproszczona prowadząca do sporządzenia tak zwanego poświadczenia dziedziczenia określającego, w jakiej proporcji ma odbyć się dziedziczenie. Generalnie wszyscy spadkobiercy muszą zgłosić się do urzędu wraz ze swoją  zgodą na prowadzenie akt spadkowych. Notariusz pobiera wówczas stosunkowo niskie opłaty. Jeżeli strony sprawy spadkowej nie mogą dojść do porozumienia, mają prawo wystąpić do sądu.