Sprawne działanie kominów i przewodów kominowych jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa użytkowników domów i mieszkań. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać przeglądy instalacji kominowych. Powinien je wykonywać doświadczony kominiarz z uprawnieniami do tego typu przeglądów.

Na czym polega praca kominiarza?

Praca kominiarza jest odpowiedzialnym zawodem, ponieważ od tego jak wykona swoją pracę, zależy zdrowie i życie ludzi. Osoba, która decyduje się na bycie kominiarzem, powinna mieć poczucie misji społecznej. Powinna chcieć dbać o bezpieczeństwo ludzi. Miejscem pracy kominiarza są głównie dachy, więc osoba będąca kominiarzem nie powinna bać się wysokości.

W swojej pracy kominiarz przeprowadza okresowe kontrole przewodów kominowych, które muszą być wykonane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o Prawie Budowlanym. Poza tym w zakres usług kominiarskich wchodzą takie czynności jak:

  • czyszczenie przewodów kominowych,
  • udrażnianie przewodów kominowych,
  • zabezpieczanie kominów przed ptactwem,
  • kontrola szczelności przewodów kominowych,
  • wstępna kontrola przewodów kominowych,
  • montaż nasad kominowych,
  • sprawdzanie urządzeń grzewczych,
  • okresowa kontrola szczelności instalacji gazowych,
  • pomiar wentylacji wraz z jej konserwacją,
  • przeprowadzenie inwentaryzacji przewodów kominowych.

Większość tych usług świadczą kominiarze tacy, jak np. zakład usług kominiarskich Konrad Małmyga. Kominiarz kontroluje również przewody kominowe przy pomocy kolorowej kamery inspekcyjnej, która pozwala zapisywać dane na dysku lub innych nośnikach cyfrowych. Film, który nagrywa się podczas kontroli z wykorzystaniem kamery, pozwala stworzyć pełną dokumentację i dostarcza dowodów na to, że inspekcja została wykonana w sposób prawidłowy.

Jakie jeszcze usługi wykonuje kominiarz?

Bardzo często kominiarze zajmują się również sprzedażą i montażem czujników tlenku węgla. Wykonują również pomiary stężenia tlenku węgla. Mogą przeprowadzać pomiary połączone z analizą spalin. W zakresie usług kominiarza leży także sprawdzanie prawidłowości podłączeń oraz tworzenie pełnej dokumentacji technicznej wraz z rzutami poziomymi. W zakładzie kominiarskim można także uzyskać pomoc związaną z instalowaniem systemów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej.

Jakiego sprzętu używa kominiarz?

W swoje pracy kominiarz wykorzystuje takie narzędzia jak: kule, szczotki, liny i przepychacze. Do kominiarskiego wyposażenia należą także takie przedmioty jak graca kominiarska, worek kominiarski (do zbierania zanieczyszczeń podczas czyszczenia komina). Zapałki i świece dymne pozwalają na dokładne określenie kierunku przepływu powietrza.