Czy prawnik, radca prawny i adwokat to jeden i ten sam zawód? Na czym polega apelacja? Czym zajmuje się sąd arbitralny? Laikowi trudno znaleźć odpowiedzi na te pytania. Kancelaria prawnicza adwokata Szymona Stuchly z Raciborza udziela porad prawnych i przybliża niektóre kwestie dotyczące prawa cywilnego, handlowego, karnego, pracy, medycznego, podatkowego i nieruchomości.

Czy radca prawny, prawnik, mecenas i adwokat to synonimy?

Nie. Przede wszystkim, mecenas to nie tytuł zawodowy, a jedynie zwrot grzecznościowy. Mianem prawnika określa się każdą osobę, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra prawa. Zaliczyć tu można zatem adwokatów i radców prawnych, ale również i sędziów, notariuszy czy prokuratorów. Dopiero po zakończeniu trzyletniej aplikacji adwokackiej lub radcowskiej oraz zdaniu egzaminu przeprowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości zostaje się wpisanym na listę adwokatów albo radców prawnych, uzyskując tym samym stosowny tytuł. Obydwa zawody są równorzędne i uprawniają do reprezentowania klientów przed wszystkimi sądami, w każdego typu sprawach. Kancelaria radcy prawnego należy zatem do radcy prawnego, a nie adwokata – warto zwracać na to uwagę, udając się po pomoc. Obydwie grupy zawodowe obowiązuje ścisłe przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Klienci mogą więc liczyć na pełną poufność.

Co to jest apelacja i komu przysługuje?

Apelacja to środek odwoławczy od wyroku sądu pierwszej instancji, przysługujący zarówno oskarżonemu, jak i pokrzywdzonemu oraz oskarżycielowi. Apelację sporządzają i podpisują adwokaci lub radcy prawni.

Złożenie odwołania we właściwym terminie nieprzekraczającym 14 dni skutkuje ponownym rozpatrzeniem sprawy wraz z uwzględnieniem dodatkowych, zawartych w uzasadnieniu przesłanek, przez sąd wyższej instancji.

– wyjaśnia ekspert z Kancelarii Prawniczej adwokata Szymona Stuchly z Raciborza i dodaje:

Niezłożenie apelacji w ciągu 2 tygodni od ogłoszenia wyroku czy orzeczenia powoduje uprawomocnienie się go. Odwołanie nie przysługuje w postępowaniach administracyjno-sądowych – w tym przypadku można jedynie złożyć skargę kasacyjną.

 Jakie sprawy rozpatruje sąd arbitrażowy?

Sąd arbitrażowy jest organem niepaństwowym, powoływanym na podstawie zgodnej woli obydwu stron, które łączy stosunek cywilnoprawny, celem rozstrzygnięcia konkretnego sporu. Sądy polubowne, składające się z jednego lub więcej arbitrów niebędących sędziami państwowymi, mają prawo orzekać w sprawach dotyczących spornych kwestii majątkowych i niemajątkowych, za wyjątkiem alimentów.

Wyrok sądu polubownego, przyznającego rację jednej ze stron, ma taką samą moc prawną jak sądu państwowego. Co więcej, w ramach postępowania o uchylenie, w świetle prawa sąd państwowy nie może rozpoznawać merytorycznie sporu postępowania arbitrażowego.

– tłumaczy ekspert z Kancelarii Prawniczej adwokata Szymona Stuchly.