W prawie spadkowym istnieje instytucja zwana zachowkiem, która ma na celu zabezpieczenie interesów bliskich członków rodziny spadkodawcy. Zachowek jest to część majątku spadkowego, która przysługuje określonym spadkobiercom nawet wtedy, gdy spadkodawca w swoim testamencie inaczej rozporządził. Kancelaria Adwokacka Ewy Joanny Nowackiej wyjaśnia, komu przysługuje prawo do zachowku.

Osoby uprawnione do zachowku

Zachowek przysługuje osobom, które z mocy prawa są uznawane za spadkobierców ustawowych. Należą do nich zwykle dzieci spadkodawcy, a także jego małżonek. Jednakże, w niektórych przypadkach także rodzice, rodzeństwo oraz inni krewni spadkodawcy mogą mieć prawo do zachowku. Przyznawanie zachowku jest ograniczone do osób, które w momencie śmierci spadkodawcy były jeszcze jego spadkobiercami ustawowymi.

Jak podkreśla adwokat Ewa Joanna Nowacka – osoby pozbawione prawa do zachowku to m.in. osoby, które zostały wydziedziczone przez spadkodawcę w testamencie, a także te, które utraciły swoje prawa do spadku na podstawie innych przepisów prawa.

Obliczanie wysokości zachowku

Wysokość zachowku zależy od liczby osób uprawnionych do zachowku oraz wartości całego majątku spadkowego. Zazwyczaj zachowek stanowi połowę wartości udziału, jaki spadkobierca otrzymałby na podstawie dziedziczenia ustawowego, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu.

W sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił jedynie jedno dziecko, zachowek wynosi połowę wartości spadku. Natomiast, jeśli spadkodawca pozostawił więcej niż jedno dziecko, zachowek dla każdego z nich wynosić będzie jedną trzecią wartości spadku. Aby mieć pewność, że spadkodawca otrzyma zachowek, jaki mu się należy, najlepiej skorzystać z usług fachowców w dziedzinie prawa, takich jak Kancelaria Adwokacka Ewy Joanny Nowackiej w Lublinie.

Wyjątki od prawa do zachowku

Prawo do zachowku może być ograniczone lub wyłączone w określonych sytuacjach. Na przykład, jeśli spadkodawca obciążył majątek klauzulą niedziedziczenia, to spadkobierca, którego to dotyczy, nie będzie miał prawa do zachowku. Podobnie, jeśli spadkodawca w testamencie przewidział zastrzeżenie dziedziczenia, wówczas przysługujący zachowek zostanie pomniejszony o wartość, jaką spadkodawca zastrzegł na rzecz innego spadkobiercy.

Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy spadkodawca w testamencie wyraźnie wykluczył prawo do zachowku określonej osobie lub osobom. W takim przypadku, osoby wykluczone nie będą uprawnione do zachowku, nawet jeśli z mocy prawa byłoby im ono przysługujące.