Czasem w relacjach pomiędzy członkami rodziny dochodzi do sporów, które mogą niestety zakończyć się na sali sądowej. Przykładem takiej sytuacji jest oczywiście rozwiązanie małżeństwa przez rozwód , ale również spory majątkowe (podział majątku byłych małżonków, alimenty) czy opiekuńcze (wykonywanie kontaktów z dziećmi, ustanowienie rodziny zastępczej, itp.). Dlatego ważnym jest, aby reprezentował Cię przed organem doświadczony i wyspecjalizowany w prawie cywilnym oraz rodzinnym profesjonalny pełnomocnik. Twoje szanse na wygranie sprawy sądowej wówczas wzrastają.

Prawo cywilne i rodzinne – co obejmują?

Na wstępie należy zaznaczyć, że prawo cywilne to gałąź obejmująca zespół norm, a więc między innymi przepisy ustalające stosunki w rodzinie. Dlatego szeroko rozumiane prawo cywilne, które reguluje sytuacje skomplikowane lub sporne między osobami fizycznymi, ale również osobami prawnymi czy jednostkami organizacyjnymi, które nie są osobami prawnymi, można uznać za najważniejszą dziedzinę. Prawo to reguluje zagadnienia odnoszące się zarówno do ludzi, jak i rzeczy. Można wśród tych zagadnień wymienić na przykład spadek przekazywany z pokolenia na pokolenie, choć to oczywiście tylko jedna z możliwości.

Prawo rodzinne z kolei jak można się domyślać, ma za zadanie regulować kwestie adopcyjne, władzy rodzicielskiej, podziału majątku, kurateli czy obowiązków alimentacyjnych. Również tutaj można zaliczyć prawo do opieki nad dzieckiem, a także wszelkie sprawy małżeńskie, między innymi rozwody. U osób oferujących pomoc z tego zagadnienia można otrzymać również doraźną pomoc na przykład w pisaniu pozwów i pism sądowych.

Pozew o rozwód – jak go napisać?

Pozew o rozwód to jedna z możliwości wchodząca w skład prawa rodzinnego i usług prawników, między innymi Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Łabędź-Raszka. Udając się do specjalisty, dużo łatwiej jest przygotować taki dokument. Co więcej, mecenas może w Twoim imieniu złożyć go w odpowiednim sądzie. W pozwie rozwodowym powinny znaleźć się liczne informacje, między innymi krótki opis przebiegu małżeństwa, sposób opieki nad małoletnimi dziećmi, proponowaną formę kontaktów dzieci z rodzicem, jak również należy dołączyć m.in. odpis aktu małżeństwa, aktów urodzenia dzieci, a także potwierdzenie opłaty sądowej. Najlepiej jednak, wykonać wszystko z pomocą specjalisty.