Każdego roku większość ludzi przynajmniej kilkukrotnie korzysta z porady lekarzy bądź poddaje się pewnym zabiegom medycznym. Zwykle skutkuje to poprawą funkcjonowania i całkowitym wyleczeniem pacjenta. Zdarza się jednak, że z powodu zaniedbań lekarza lub personelu medycznego chory doznaje uszczerbku na zdrowiu, a często również krzywdy majątkowej. Jeżeli tak było w Twoim przypadku, możesz dochodzić swoich praw. Kancelaria Adwokacka Pawła Mirskiego specjalizuje się w prawie medycznym. 

Co kwalifikuje się jako błąd medyczny? 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pojęcia takie jak błąd lekarski i błąd medyczny nie są tożsame. Choć często stosowane są wymienne, tak naprawdę odznaczają nieco inne sytuacje. Błąd lekarski to zaniedbanie, postawienie złej diagnozy prowadzącej do kontynuacji przez chorego nieprawidłowego leczenia, lub nieprawidłowości zaistniałe w trakcie operacji powstałe z winy lekarza. Natomiast wina za błąd medyczny spoczywa często na barkach całej placówki. Do błędu medycznego zaliczane są wszelkie niedopatrzenia, zaniedbania, złe traktowanie pacjenta czy błędy w przeprowadzanych zabiegach ambulatoryjnych. Mogą być spowodowane nie tylko przez lekarza, ale również przez pielęgniarkę, sanitariusza, położną czy ratownika medycznego. 

Kiedy ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny? 

Chociaż lekarze i cały personel medyczny każdego dnia dokładają starań, by pomóc pacjentom, zdarzają się im jednak pomyłki. Niektóre wynikają ze stresu, inne ze zmęczenia, a niektóre z zaniedbania. Z tego względu pacjent, który doznał uszczerbku na zdrowiu lub krzywdy majątkowej, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny. Przedmiotem takich spraw są najczęściej uchybienia w sztuce lekarskiej, błędy przy porodach, nieprawidłowości w dokumentacji medycznej, źle postawione diagnozy, trwałe upośledzenia zdrowia, jak również śmierć pacjenta. W czasie pobytów w szpitalach dość często zdarzają się również zakażenia gronkowcem czy wirusem HCV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C. W takich przypadkach również można ubiegać się o odszkodowanie. 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny? 

Niektórzy pacjenci rezygnują z wystąpienia o odszkodowanie za błąd medyczny, obawiając się trudnego przebiegu sprawy i przegranej. Warto jednak dochodzić swoich praw. Korzystając z pomocy doświadczonego prawnika, szanse na wygranie takiej sprawy są naprawdę duże. Kancelaria Adwokacka Pawła Mirskiego specjalizuje się w prawie medycznym i od lat udziela pomocy prawnej poszkodowanym pacjentom. Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Pawła Mirskiego doskonale znają przepisy i przysługujące pacjentom prawa. Posiadają bogate doświadczenie w reprezentowaniu przed sądem pokrzywdzonych pacjentów. Do każdej sprawy podchodzą indywidualnie, a wszystkim klientom poświęcają odpowiednią ilość czasu. Wybierając Kancelarię Adwokacką Pawła Mirskiego, możesz oczekiwać profesjonalizmu i zachowania należytej dyskrecji.