Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to druga szansa dla osób, które borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi. Kancelaria Adwokacko-Radcowska Ryszarda Kurka zapewni profesjonalną pomoc prawną w zakresie ogłoszenia bankructwa osoby fizycznej. Sprawdź, z czym wiąże się przeprowadzenie postępowania upadłościowego, i jakie warunki trzeba spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką i czy to się opłaca?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe mające na celu częściowe lub pełne oddłużenie konsumenta. Roszczenia wierzycieli zostają wówczas zaspokojone z majątku posiadanego przez dłużnika. Jak zauważa adwokat z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Ryszarda Kurka, redukcja lub umorzenie zobowiązań to skuteczny sposób na wyjście ze spirali długów, dojście do stabilizacji finansowej oraz rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Warto przy tym zaznaczyć, że z upadłości mogą korzystać także osoby fizyczne będące wspólnikami bądź komandytariuszami w spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

Kancelaria Adwokacko-Radcowska Ryszarda Kurka: ogłoszenie upadłości

Pierwszym krokiem na drodze postępowania upadłościowego jest złożenie i opłacenie wniosku do sądu właściwego dla miejsca stałego pobytu dłużnika. Biorąc pod uwagę, że posiedzenie ma charakter niejawny, należy zebrać wszystkie dokumenty i starannie uargumentować spełnienie przesłanek upadłości. Z tego względu wskazane jest skorzystanie z pomocy prawnej. Adwokat z Kancelarii Ryszarda Kurka wyjaśnia, że w przypadku ogłoszenia upadłości rozpoczyna się postępowanie z udziałem syndyka, który ustala masę upadłościową, spienięża ją i przekazuje środki na spłatę zadłużenia. Należy przy tym zaznaczyć, że na tym etapie postępowania ze strony wierzycieli ulegają zawieszeniu, a następnie – umorzeniu.
Uwaga! Alternatywą dla upadłości jest zawarcie zgody z wierzycielem, która pozwala skrócić całą procedurę i uniknąć negatywnych konsekwencji bankructwa, takich jak brak możliwości zarządzania majątkiem.