Nieregulowanie płatności przez kontrahentów to dość częsty problem, z jakim zmagają się przedsiębiorcy. Niestety, ale odzyskiwanie należności finansowych nie jest proste i najczęściej niezbędna jest pomoc specjalisty, który może podjąć różne środki. Często zdarza się, że tego typu sprawy swój finał mają w sądzie. Wsparcia w tym zakresie może nam udzielić Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Nowaczyka. Dowiedz się więcej!

Pierwszy etap windykacji należności – postępowanie polubowne

Windykacja należności to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie zadłużenia. Zazwyczaj składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest postępowanie polubowne, które w większości przypadków okazuje się być wystarczające. Polega ono na poinformowaniu osoby zadłużonej o niespłaconym zobowiązaniu. Wysyła się do niego pismo, które nawołuje do zapłaty. Wtedy najczęściej dłużnik kontaktuje się z kancelarią i chce podpisać porozumienie oraz deklaruje spłatę w wyznaczonych terminach.

Drugi etap windykacji należności – postępowanie sądowe

Często okazuje się jednak, że działania polubowne są nieskuteczne. Wtedy niestety rozpoczyna się kolejny etap, którym jest postępowanie sądowe, czyli kieruje się windykację należności na drogę sądową. Umożliwia to uzyskanie wyroku sądowego lub nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności, który jest podstawą, by móc oddać sprawę komornikowi. W przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów może pomóc np. Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Nowaczyka, która zajmuje się także reprezentacją klientów w trakcie postępowania.

Trzeci etap windykacji należności – postępowanie egzekucyjne

Ostatni już etap polega na przekazaniu wniosku do komornika, który zajmie się odzyskaniem zobowiązania od dłużnika. Jego działania mogą polegać na zajęciu nieruchomości, ruchomości, rachunku bankowego i innych przedmiotów – w zależności od majątku zadłużonego. Warto jednak zaznaczyć, że na każdym etapie można zawrzeć ugodę.