Niekiedy w życiu zdarzają się sytuacje, które można rozwiązać tylko na drodze prawnej. Niestety, obowiązujące w Polsce prawo zawiera sporo zawiłości i może sprawiać problemy interpretacyjne – w szczególności osobom, które nie interesowały się wcześniej tą dziedziną. Wówczas pojawia się pytanie: czy skorzystać z pomocy specjalisty?  O sytuacjach, w których jest to niezbędne opowiedzieli: adwokat Bartosz Papucewicz i Paulina Stankiewicz z Kancelarii Adwokackiej.

W sytuacji, gdy jesteśmy wezwani na rozprawę

Udział w postępowaniu sądowym wymaga nie tylko dobrej znajomości przepisów prawnych, ale także panowania nad emocjami i dobrego argumentowania swoich wypowiedzi. Niestety, nie jest to łatwe zadanie – w szczególności, gdy dana sprawa dotyka personalnie i sprawia, że wracają negatywne uczucia i wspomnienia (na przykład podczas sprawy rozwodowej). Duży stres i pomijanie istotnych faktów mogą negatywnie wpłynąć na tok sprawy. Warto mieć więc świadomość, że można powierzyć sprawę specjalistom z zakresu prawa. Jak podkreślili adwokaci z Kancelarii Adwokackiej z Kołobrzegu:

Kiedy postępowanie trafia do sądu, strony mają prawo do skorzystania z usług adwokata. Niezależnie od tego, jakiej sprawy ono dotyczy: z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego czy gospodarczego.

Gdy sprawy spadkowe są niejasne

Bardzo często zdarza się, że po śmierci bliskiej osoby konieczne staje się uregulowanie spraw spadkowych. Innymi słowy – podzielenie majątku między spadkobierców. Wówczas pojawić się mogą różnorodne komplikacje. Jak zgodnie zaznaczyli adwokaci Bartosz Papucewicz i Paulina Stankiewicz niekiedy zdarza się, że zmarły pozostawił spuściznę w postaci długów. Często też kłopotliwe jest ustalenie kręgu spadkobierców i rozdysponowanie majątku. W tak delikatnych kwestiach można więc rozważyć konsultację ze specjalistą podczas której może on wyjaśnić od strony prawnej wszelkie niejasne kwestie.

Gdy sytuacja w firmie jest skomplikowana

Jak podkreślili adwokaci: Bartosz Papucewicz oraz Paulina Stankiewicz, specjalistyczna pomoc prawna może być także potrzebna przedsiębiorcom. W szczególności tym, którzy posiadają rozbudowaną strukturę firm i tym, którzy często podpisują umowy z kontrahentami. Jak dokładnie może pomóc adwokat? Przede wszystkim do jego kompetencji należy:

  • sprawdzenie i przeanalizowanie pod kątem prawnym warunków poszczególnych umów – niekiedy nierzetelni kontrahenci działają wyłącznie na swoją korzyść, a raz podpisany dokument nabiera mocy prawnej,
  • udzielanie konsultacji prawnej i w razie potrzeby wskazania poprawnej drogi postępowania,
  • reprezentowanie przez sądem – gdy sprawa będzie miała finał w sądzie.