Prowadząc firmę, należy wszelkie operacje gospodarcze przeprowadzać zawsze zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, których zdarzenie dotyczy. Złożoność spraw bywa różna, a nieznajomość prawa, szkodzi. Chodzi o to, że w przypadku stwierdzenia błędów, pomyłki przedsiębiorca nie może tłumaczyć się, że nie znał obowiązujących przepisów, czy też zapomniał o zmianach w prawie. Czy prowadzenie firmy bez pomocy prawnika jest bezpieczne?

Z czego wynika złożoność operacji gospodarczych w firmie?

Każda z branż ma swoją specyfikę, określona jest mnóstwem przepisów i ustaw w związku z możliwymi do zaistnienia sytuacjami gospodarczymi. Istnieją osobne normy prawne dla spółek, osobne dla zdarzeń skarbowych, spraw cywilnych, administracyjnych, czy też zasad o nieuczciwej konkurencji.

Teoretycznie przed błędami natury prawnej przedsiębiorcę może ustrzec ubezpieczenie działalności, ale coraz więcej ubezpieczalni stosuje wyłączenia niektórych zdarzeń objętych polisą. Warto pamiętać, że merytoryczna znajomość zapisu przepisów i ustaw to jedno, a umiejętność interpretacji prawa i zastosowanie ich w praktyce to drugie.

Problemy natury prawnej, nim sprawa będzie w sądzie

Działalność kancelarii prawnych, takich jak np. Kancelaria Adwokata Jakuba Bukartyka w pełni dostosowana jest do potrzeb przedsiębiorcy. W momencie wystąpienia problemów w pierwszej kolejności przed trafieniem sprawy na wokandę sądową kancelaria pomaga rozwiązać sytuację, bez konieczności występowania na drogę sądową zbierając dowody potwierdzające niewinność, czy też umożliwiające rozwiązanie konfliktu.

Dlaczego warto korzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Poza stałą opieką prawną pozwalającą uniknąć problemów natury prawnej, istnieje możliwość współpracy na zasadach outsourcingu usług prawnych, które idealnie sprawdzi się np. w sytuacji, kiedy przedsiębiorca przez niewiedzę, nieuwagę popadł w problemy.

Kancelarie prawne dbają o szereg istotnych dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstw spraw typu stałe doradztwo i opieka prawna, reprezentacja przed sądami, organami wymiaru sprawiedliwości oraz administracji publicznej i samorządowej z zakresu prawa gospodarczego, prawa cywilnego, zamówień publicznych, prawa pracy, prawa administracyjnego i karnego, jak również pomoc przy tworzeniu i przekształceniach spółek prawa handlowego, w tym przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dość częstym obszarem pomocy prawnej, z której korzystają firmy, jest sporządzanie wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację i zmiany wpisu, a także sporządzanie opinii prawnych, przy uwzględnieniu aktualnego stanu prawnego, aktualnej linii orzeczniczej i krytycznych poglądów doktryny. Wiele firm ze względu na specyfikę działalności zmuszona jest do prowadzenia wewnętrznych regulaminów firm, sporządzania różnych umów gospodarczych.

Bez względu na to, czy przedsiębiorca zamierza założyć działalność gospodarczą, czy też już działa od lat na rynku współpraca z kancelarią prawną pozwoli zadbać o poprawność rozliczeń umów z kontrahentami, pomoc w sytuacjach konfliktowych, czy też pomoc w zorganizowaniu źródeł finansowania działalności (umowy kredytowe, pożyczki, umowy leasingowe).