Zakład pogrzebowy Hades mieści się w Lublinie i od 2003 roku kompleksowo pomaga swoim klientom w organizacji pogrzebów. W związku z coraz większym zainteresowaniem usługą spopielenia zwłok firma uruchomiła prywatne, całodobowe krematorium, całkowicie uniezależniając się tym samym od wymagań podmiotów zewnętrznych. Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się na kremację ciała po śmierci?

Czy kremacja jest dopuszczalna przez kościół katolicki?

Kościół katolicki od 1963 roku zezwala na kremację zwłok, ale zabrania rozrzucania prochów zmarłego i tworzenia z nich pamiątek. Trzeba jednak podkreślić, że według wiary chrześcijańskiej, to właśnie tradycyjny pogrzeb jest preferowaną formą pochówku. Skremowane ciało powinno więc spocząć w poświęconym miejscu. Prochy zmarłego przechowuje się w urnie, którą po żałobnej Mszy Świętej składa się do wcześniej przygotowanego grobu. Następnie miejsce pochówku upamiętnia się kamiennym nagrobkiem. Zwykle ma on tradycyjny rozmiar, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast klasycznego pomnika, wybrać mniejszą płytę pamiątkową.

Z czego wynika rosnąca popularność kremacji?

O tym, czy rodzina zmarłego postanowi spopielić jego ciało, bardzo często decydują czynniki ekonomiczne, środowiskowe i estetyczne. Jak przekonuje pracownik z zakładu pogrzebowego Hades:

„Kremacja zwłok jest tańsza niż tradycyjny pogrzeb. Rodzina zmarłego nie musi kupować dębowej trumny ani odzieży żałobnej, co znacznie ogranicza koszt organizacji pochówku. Ponadto kremacja jest korzystniejsza dla środowiska naturalnego. Nasz zakład pogrzebowy dysponuje nowoczesnym piecem, który umożliwia bezdymne i bezzapachowe spopielenie zwłok. W wyniku tego procesu uzyskuje się prochy o wysokiej czystości, które potem składa się w ziemi. Ciało zmarłego nie ulega więc naturalnemu rozkładowi, a wszyscy wiemy, że jest to nieprzyjemny proces”.

Zakład pogrzebowy Hades jest w stanie zorganizować kremację zwłok w ciągu jednej doby. Na miejscu można nabyć specjalne trumny przeznaczone do kremacji. Są one wykonane z surowego drewna lub kartonu i nie mają żadnych elementów dekoracyjnych. Jakie dokumenty są konieczne do przeprowadzenia kremacji? Rodzina zmarłego powinna dysponować odpisem aktu zgonu i przedstawić pracownikom domu pogrzebowego pisemne pozwolenie na spopielenie zwłok. Zabieg ten trwa około 2-3 godzin, a po jego zakończeniu rodzina otrzymuje Świadectwo Kremacji oraz urnę wypełnioną prochami. Można ją złożyć w kolumbarium lub na cmentarzu, w grobie murowanym lub katakumbach.