Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z okresem żałoby, ale też z trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest organizacja pogrzebu, a także prawidłowe zajęcie się zmarłym. Wsparcia i pomocy można szukać, korzystając z usług zakładu pogrzebowego. Jak go znaleźć? Czym się najlepiej kierować przy jego wyborze? O jakie dodatkowe kwestie warto zapytać? Dzięki skorzystaniu z usług przedsiębiorstwa ma się gwarancję godnego pożegnania się z bliską osobą.

Cechy dobrego zakładu pogrzebowego

Firma świadcząca usługi pogrzebowe powinna się wyróżniać bogatą ofertą. Składa się na nią np. odbiór zmarłego, transport (do zakładu i na cmentarz), organizacja trumny, przygotowanie krzyża z tabliczką czy klepsydry, jak również  grobu lub odzieży do pochówku. Poza tym o profesjonalizmie zakładu pogrzebowego świadczą inne usługi, niezaliczane do standardowych. Przykładem może być organizacja miejsca pochówku np. ławek lub wydrukowanie nekrologu. Ponadto specjalista świadczący tego rodzaju usługi powinien się wykazywać empatią wobec przeżywającego żałobę klienta. Wieloletnie doświadczenie, fachowe doradztwo i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom usługobiorcy to dodatkowe zalety, którymi powinien się wyróżniać.

Jak szukać domu pogrzebowego?

Poszukiwań można dokonać poprzez Internet – sugerując się opiniami internautów – lub przeprowadzając ankietę wśród znajomych. Dobrze jest przy tym sprawdzić lokalizację danej firmy, cennik, a także zapoznać się z galerią zdjęć. Siedziba zakładu powinna być bliska pochówku. Wpływa to znacząco na koszty usługi. Warto również odwiedzić firmę pogrzebową osobiście, aby zobaczyć, jaka panuje w niej atmosfera i warunki. Tylko wtedy będziemy mogli sobie wyrobić własne zdanie. W trakcie rozmowy z pracownikiem domu pogrzebowego będzie można poznać szczegóły oferty i zapytać o ważne kwestie. Dopiero potem można zacząć poszukiwania kwiaciarni oferującej m.in. wiązanki na cmentarz.

Szukając domu pogrzebowego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zachowanie jego pracowników, zakres oferty oraz ceny. Dobrze jest wcześniej przeznaczyć na wszystko budżet i ustalić dodatkowe usługi, które będą potrzebne. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy poprosić o pomoc znajomego lub krewnego. Obecność trzeciej osoby pozwoli na obiektywne podejście do sprawy i wybranie najlepszej opcji.

Dodatkowe usługi firmy pogrzebowej, które są ważne w podjęciu decyzji

W trakcie poszukiwań zakładu pogrzebowego dobrze jest zapoznać się z pełną ofertą. O doświadczeniu firmy świadczy opcja transportu zwłok. Nie tylko na terenie Polski, ale też może być wykonywana za granicą. Ułatwia to organizację pogrzebu, szczególnie kiedy do zgonu doszło poza krajem. Warto wiedzieć, że przewóz zmarłych jest możliwy tylko specjalnie oznakowanymi pojazdami. Powinny być zarejestrowane i zabezpieczać trumnę w trakcie transportu. Przy tym muszą spełniać wymagania sanitarne i ułatwiać dezynfekcję. Z kolei do przewozu urny z prochami wymagane są jedynie odpowiednie uprawnienia. Praca w zakładzie pogrzebowym wymaga znajomości procedur w państwach za granicą.

Warto wcześniej przeczytać o wymaganych do organizacji pogrzebu formalnościach. Profesjonalny sprzęt oraz współpraca z ambasadami i firmami ubezpieczeniowymi zakładu usprawni cały proces. Szeroka oferta i cennik powinny pomóc w wyborze zakładu pogrzebowego.