Kwiaty pogrzebowe to piękny sposób na pożegnanie bliskiej osoby i okazanie współczucia rodzinie pogrążonej w żałobie. Wybierając kwiaty pogrzebowe, warto rozważyć włączenie do nich wybranych gatunków, które zmarły najbardziej lubił za życia. To przemyślany sposób na spersonalizowanie pogrzebu i dowód na zaangażowanie w organizację niezapomnianej ceremonii.

Lilie – uniwersalny wybór

Mówi się, że lilie reprezentują niewinność przywróconą duszy zmarłego. Ten silnie aromatyczny kwiat jest najczęściej kojarzony z nabożeństwami pogrzebowymi i często dodawany do dużych bukietów, aby ozdobić kaplicę. Dostępnych jest wiele odmian lilii, ale uważa się, że najlepszym wyborem jest biała lilia Stargazer – symbol współczucia i nostalgii.

Gladioli – efektowne i delikatne

Mieczyki mają wysoką łodygę złożoną z wielu kwiatów i są tradycyjnym wyborem na kwiaty pogrzebowe. Gladiolus często występuje w klasycznych aranżacjach wachlarzowych, które można umieścić na trumnach pogrzebowych. Uważa się, że uosabia siłę charakteru, szczerość i moralność. Mieczyki są dostępne w szerokiej gamie kolorów, w tym w kolorze białym, różowym, czerwonym, fioletowym, żółtym, pomarańczowym i zielonym.

Goździki – drobne i eleganckie

Goździki, długo utrzymujące się i pachnące kwiaty, są popularnym wyborem do aranżacji funeralnych. Delikatna struktura kwiatów sprawia, że sprawdzą się w każdym wieńcu i wiązance. Mówi się, że czerwony goździk wywołuje uczucie, różowy – symbolizuje pamięć, a biały – czystą miłość i niewinność. Wiązanki pogrzebowe, stworzone na bazie goździków, są najlepszym wyborem dla osób, które celują w skromne, a zarazem eleganckie ozdoby funeralne.

Chryzantemy – kwiaty pogrzebowe

W większości krajów europejskich chryzantemy symbolizują śmierć i są używane tylko do pogrzebów lub ozdabiania grobów. W niektórych krajach azjatyckich chryzantemy symbolizują odrodzenie i nowe życie. Piękne, białe chryzantemy, mogą subtelnie zdobić trumnę i współgrać z pozostałymi wiązankami.

Róże na pogrzeb

Róże to bardzo popularny i tradycyjny kwiat pogrzebowy. Każdy kolor róży niesie ze sobą niepowtarzalne skojarzenia. Białe róże przywołują szacunek, pokorę i niewinność. Czerwone  są wyrazem szacunku, miłości i odwagi.  Z kolei różowe róże oznaczają miłość, wdzięk i uznanie. Ciemne, szkarłatne róże kojarzą się ze smutkiem i żałobą. Na koniec żółte róże są tradycyjnie prezentowane przez bliskich przyjaciół, aby symbolizować ich silne więzi ze zmarłym. Aby skomponować sentymentalną wiązankę pogrzebową z róż, warto skorzystać z usług florysty specjalizującego się we florystyce pogrzebowej, takiego jak Rebeka Kwiaciarnia Małgorzata Olszewska. Uważa się, że pojedyncza róża, zawarta w mieszanym bukiecie, wyraża trwałą miłość do zmarłego.