Mała powierzchnia i niewielka liczba asortymentu sprawiają, że wiele małych sklepów nie wie, jak konkurować z dużymi hipermarketami. Czy w ogóle mogą konkurować? Jakich ofert można spodziewać się po niewielkich placówkach, a jakich po hipermarkecie? Które miejsce wybrać na tanie i dobre zakupy? Czym powinni kierować się klienci obu miejsc?

Asortyment i ceny mają znaczenie

Wielu klientów zastanawia się nad tym, czy na zakupy jechać do dużego hipermarketu, który najczęściej oddalony jest od centrum miasta o kilka kilometrów, czy jednak zrobić sprawunki w małym osiedlowym sklepiku. Decyzja, jaką podejmujemy, bardzo często uzależniona jest od wielkości zakupów. Jeśli klientowi brakuje dosłownie kilka rzeczy do obiadu, zwykle decyduje się na zakupy w małych sklepikach położonych blisko domu. Jeżeli jednak chce zrobić większe zapasy, bardzo często wygrywają wówczas sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie nie tylko można liczyć na bogatszy asortyment, ale również na niższe ceny, co jak się okazuje — nie jest bez znaczenia dla wielu ludzi.

Co mogą zaoferować małe sklepy?

Małe sklepy, które chcą wygrać z supermarketami, powinny skupić się nie tylko na sezonowym asortymencie wysokiej jakości. Jak się bowiem okazuje, nikomu nie chce się w letnie upalne dni jeździć do hipermarketu po lody czy zimne napoje, które można dostać na miejscu. Jesienią wzrasta zaś popyt na drożdżówki, ciepłe herbaty i kawy, a także leki na przeziębienie dostępne bez recepty czy chusteczki higieniczne. Dbając o to, co w danym momencie jest potrzebne klientom, małe sklepy mogą odnieść sukces na polu walki z wielkopowierzchniowymi marketami. Tylko szybka reakcja na zapotrzebowanie klientów, a także regularna modyfikacja dostępnych produktów sprawią, że mały sklep będzie w stanie przynosić właścicielowi dochody.

Dlaczego ludzie wybierają zakupy w hipermarkecie?

Szukając odpowiedzi na powyższe pytanie, dobrze jest zapoznać się z opinią eksperta, który współpracuje z E. Leclerc – Jerozolimskie. Twierdzi on, że sklepy wielkopowierzchniowe są dla klientów atrakcyjne, ponieważ w jednym miejscu można znaleźć rozmaity asortyment, który pozwoli nie tylko przygotować ciekawe i wartościowe posiłki, ale także zadbać o dom czy rodzinę. W sklepach tego typu poza żywnością (w tym również ekologiczną, bezglutenową itp.) można także odnaleźć środki czystości, kosmetyki, ubrania czy artykuły gospodarstwa domowego. Jak zatem widać — w jednym miejscu można zrobić kompletne zakupy.