Rozwiązanie problemu w kontekście prawnym nie zawsze musi być związane z koniecznością odwiedzin na sali sądowej. W znacznej ilości spraw tego typu dogadanie się pomiędzy podmiotami jest dużo bardziej korzystne niż walka. Mediacja stanowi podstawowy sposób na skuteczne rozwiązywanie sporów. Sprawdź dlaczego warto skorzystać z tego typu usług i kiedy mogą okazać się najbardziej przydatne.

Czym jest mediacja?

Ze względu na to, iż kodeks postępowania cywilnego nie określa szczegółowej definicji mediacji można wysnuć jedynie ogólny jej zarys. Mediacja w rozumieniu potocznym stanowi dobrowolną metodę rozwiązywania sporów przy jednoczesnym udziale mediatora - bezstronnej osoby trzeciej. Celem obecności mediatora jest udzielenie pomocy stronom w znalezieniu kompromisu, a koniec końców - zawarciem ugody. Mediacja może dotyczyć zarówno sporów cywilnych jak również stosunków z zakresu zbiorowego prawa pracy, karnego, a nawet administracyjnego.

Mediacja - czy jest konieczna?

Mediacja stanowi jedną z form postępowania w przypadku rozwiązywania sporów. Oznacza to, iż nie jest obowiązkowa. Sąd ma jednak prawo do niej skierować, a wówczas dojdzie do mediacji w wyniku udzielenia zgody obu stron. Jak podaje przedstawiciel Kancelarii Radcy Prawnego Krzysztof Małecki z Chojnic, w kontekście mediacji najczęściej dochodzi jednak do zawarcia umowy pomiędzy stronami przed rozprawą sądową. Jak więc widać, mediacje mogą odbyć się zarówno przed wejściem na drogę sądową lub też w trakcie trwania postępowania.

Jak wygląda mediacja w praktyce?

Zadaniem mediatora jest wykorzystanie wszelkich metod, które w efekcie mają doprowadzić do rozwiązania sporu. W tym kontekście do obowiązków mediatora należą następujące czynności:

  • pomoc w określaniu propozycji ugodowych obu stron,
  • proponowanie sposobów rozwiązania sporu,
  • przygotowanie prawnego wniosku rozwiązującego spór.

Każde postępowanie mediacyjne jest objęte tajemnicą. Oznacza to, iż strony biorące w nim udział nie mogą więc mówić podmiotom trzecim o szczegółach spotkań mediacyjnych. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z tego obowiązku mediatora podczas trwania postępowania. Podobnie można zrobić w przypadku innych osób biorących udział w postępowaniu mediacyjnym.

Ugoda - jaką ma moc prawną?

Ostatnim etapem postępowania mediacyjnego jest ugoda spisywana w momencie, gdy obie strony dojdą do porozumienia. Ten dokument nie jest jednak wiążący, dopóki nie zostanie zatwierdzony przez sąd. W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji nie zaakceptowania ugody przez sąd. Dzieje się tak zazwyczaj w kilku określonych przypadkach:

  • treść ugody jest sprzeczna z prawem,
  • może zmierzać do obejścia obowiązujących zasad prawnych,
  • ugoda jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
  • zapis jest niezrozumiały bądź zawiera sprzeczności.

Jeśli jednak ugoda zostanie zatwierdzona, prawnie ma to podobne konsekwencje do wyroku sądowego.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Podstawowym atutem mediacji jest fakt, iż pozwala uzyskać kompromis. Oznacza to, iż w jej efekcie obie strony będą zadowolone z ustaleń, a przynajmniej mediacja zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania takiego rezultatu. Kolejnym korzystnym aspektem skorzystania z tej formy jest fakt, iż zapewnia ona stronom zadowolenie spowodowane odnalezieniem wspólnego rozwiązania. Dzięki temu znacznie łatwiej jest poprawić wzajemne relacje, które każdy spór pogarsza. Kluczem dobrej mediacji jest otwartość i wzajemna komunikacja. W związku z tym stanowi jedno z najlepszych rozwiązań związanych ze zmianą postaw społecznych.

Mediatorem powinna zostać osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu sporów. Wybór kompetentnego specjalisty w zakresie prawa sprawia, iż mediacja najprawdopodobniej przyniesie efekt satysfakcjonujący wszystkie podmioty biorące udział w postępowaniu.