Nie da się ukryć, że konflikty rodzinne potrafią być mocno stresujące. Tego rodzaju spory, w przeciwieństwie do spraw cywilnych, angażują bowiem silne emocje, a to znacznie utrudnia znalezienie korzystnego dla obu stron rozwiązania. Chcąc uzyskać satysfakcjonujący kompromis, warto skorzystać z usług neutralnego mediatora. Specjaliści tacy jak Aneta Zajączkowska z ośrodka Edu-Chatka wspierają proces komunikacji między uczestnikami konfliktu, wskazując im optymalną drogę wyjścia z impasu.

Mediacja jako skuteczny środek na zażegnanie sporu

Spory na tle rodzinnym są bardzo trudne do rozwiązania i generują wysokie koszty emocjonalne. Nieraz prowadzą one do rozpadu rodziny bądź też na stałe niszczą międzypokoleniowe relacje. Jeśli strony konfliktu nie są w stanie dojść do porozumienia przez dłuższy czas, aby załagodzić sytuację, należy poszukać wsparcia z zewnątrz. W uzyskaniu satysfakcjonującego kompromisu pomóc mogą spotkania z mediatorem, czyli jednostką całkowicie neutralną wobec uczestników konfliktu. Posiada ona dużą wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii oraz prawa, co w połączeniu z umiejętnościami praktycznymi jest niezwykle istotne dla precyzyjnego określenia spornych zagadnień.

Mieszkańcy Kielc i okolicznych miejscowości, którzy są zdecydowani rozstrzygnąć konflikt rodzinny w sposób polubowny, powinny w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertą ośrodka Edu-Chatka prowadzonego przez Anetę Zajączkowską. Specjalistka dzięki wysokim kwalifikacjom, zawodowej pasji, a także wieloletniemu doświadczeniu w prowadzaniu procesów komunikacyjnych, zapewnia wypracowanie konstruktywnych rozwiązań w przyjaznych dla obu stron warunkach.

Zadania mediatora rodzinnego

Dobrowolna mediacja to dla wielu osób jedyny sposób na uniknięcie kosztów postępowania przed organem sądowniczym. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Edu-Chatka:

Wspólne sesje z mediatorem, który buduje pozytywną atmosferę, pozwalają zapoznać się stronom z inną perspektywą problemu. Dzięki możliwości swobodnej prezentacji swych racji i argumentów, uczestnicy konfliktu lepiej rozumieją swego oponenta, co przy odpowiednim nakierowaniu rozmowy sprzyja znalezieniu wspólnych interesów. Kilkuetapowe mediacje nie niszczą relacji z drugą osobą. Wręcz przeciwnie, spotkania kreują nowej jakości porozumienie we wspólnie tworzonej rzeczywistości.

Jakie sytuacje mogą być rozwiązywane na polu mediacji rodzinnej?

Sesje mediacyjne pozwalają nie tylko wypracować ugodę akceptowalną przez wszystkich uczestników sporu. Warto nadmienić, że dostarczają one też wzorzec rozwiązywania konfliktów, które jeszcze nieraz mogą nas spotkać w przyszłości. W jakich sytuacjach najczęściej przydaje się pomoc osoby postronnej? Z mediacji rodzinnych prowadzonych przez Anetę Zajączkowską korzystają zwłaszcza osoby pozostające w sporze z małżonkiem bądź partnerem. Wówczas to pod okiem neutralnego specjalisty można załatwić wiele kwestii dotyczących warunków rozstania, alimentów, czy sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Mediacje znajdują swoje zastosowanie także, jeśli konflikty dotyczą rodzeństwa, rodziców lub krewnych. Bardzo często stanowią one procedurę rozwiązywania problemów na tle majątkowym.