Relacja między pracownikiem a pracodawcą potrafi być trudna, zwłaszcza, jeśli jedna ze stron nie przestrzega zasad zawartych w kodeksie pracy. Wszelkiego rodzaju nadużycia, takie jak mobbing czy nieodpowiednie warunki pracy można zgłosić, jednak należy się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, w jakich sprawach możesz szukać wsparcia u adwokata Michała Łukomskiego.

Pomoc prawna w zakresie prawa pracy

Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców określone są w Kodeksie pracy. Organem, który odpowiedzialny jest za kontrolę przestrzegania prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy, bywa ona jednak zawodna, dlatego część pokrzywdzonych pracowników i pracodawców składa pozew do sądu pracy. Najczęściej taka sytuacja zachodzi w przypadku nieuprawnionego zwolnienia, mobbingu, niewypłaconego wynagrodzenia, dyskryminacji w pracy. Wówczas potrzebna nam będzie pomoc adwokata, który przyjrzy się sprawie i przygotuje odpowiednie materiały dowodowe oraz dokumenty. Wsparcie prawne znajdziemy w Michał Łukomski Adwokat Kancelaria Adwokacka. Doświadczony adwokat przedstawi możliwe opcje i podejmie właściwe kroki. Skorzystanie z usług kancelarii ułatwi i przyspieszy udowodnienie naszej krzywdy i uzyskanie zadośćuczynienia.

Możliwe nadużycia w zakładzie pracy

Ponad 46% polskich pracowników jest ofiarą mobbingu, jednak niewielu z nich decyduje się na przeniesienie sprawy na salę sądową i dochodzenie swoich praw. Według kodeksu karnego zaliczamy do niego takie zachowania, które są skierowane przeciwko niemu, zastraszanie, długotrwałe nękanie, ośmieszanie, czynności wywołujące u niego zaniżoną samoocenę. Prowadzi to do naruszenia godności, wizerunku i dobrego imienia pracownika. Kancelaria adwokacka pomoże nam dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy, która będzie zadośćuczynieniem pieniężnym za doznane krzywdy, na przykład w sytuacji, gdy musieliśmy leczyć się psychiatrycznie. Jeżeli skutkiem stosowanego mobbingu było rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę, może on dochodzić od pracodawcy odszkodowania.  

Warto pamiętać, że zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi należy się godziwe wynagrodzenie, którego wysokość powinna być jasno ustalona w umowie o pracę. Wysokość pensji musi odpowiadać rodzajowi wykonywanych zadań oraz kwalifikacjom zatrudnionego. Jeśli nasz pracodawca spóźnia się z wypłatą należytych nam środków lub nie spełnia zapisów zawartych w umowie, warto udać się do łódzkiej Kancelarii Adwokackiej Adwokata Michała Łukomskiego.