Mobbing to pojęcie, o którym mówi się coraz częściej.

Sprawdź czy jesteś ofiarą mobbingu?

Definicję mobbingu znajdziesz w kodeksie pracy. Do najważniejszych cech mobbingu należą: powtarzalność: (mobbing to działanie, które jest systematyczne), celowość ( mobber jest świadomy tego, co robi i rozumie, jaki wpływ ma jego działanie na poszkodowanego), terror psychiczny (ma wywołać w ofierze zaniżoną ocenę przydatności zawodowej i uczucie poniżenia, ośmieszenie pracownika, odizolowanie lub wyeliminowanie z zespołu).

Jak skutecznie bronić się przed mobbingiem w pracy?

Mobbing wpływa na to, jak danego pracownika postrzegają inni współpracownicy, zaburza komunikację wewnątrz firmy, relacje międzyludzkie oraz może mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia i pozycję zawodową pracownika.

Często takie działania mają na celu wyeliminowanie pracownika z firmy poprzez wykazanie, że nie jest w stanie sprostać powierzonym mu zadaniom, bądź zdegradowanie pracownika i stworzenie mu takich warunków pracy, aby sam podjął decyzję o zwolnieniu się z pracy.

Nie zwlekaj i reaguj, zbieraj dowody, gdy dostrzegasz podobieństwo w twoim miejscu pracy najczęstszych form mobbingu:

  • nieuzasadniona krytyka, szukanie na siłę błędów;

  • nierówne traktowanie w miejscu pracy z innymi pracownikami (nagrody, rozdzielanie obowiązków, ocena roczna);

  • wyznaczanie niemożliwych do realizacji terminów wykonania zadania;

  • terror telefoniczny/mailowy po godzinach pracy;

  • nieuzasadnione sugestie związane z utratą pracy.

Przepisy prawa pracy przewidują dla ofiar mobbingu dwa rodzaje roszczeń, których pracownik może dochodzić w ramach postępowania sądowego: odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Odszkodowanie dla pracownika, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę ma na celu naprawienie szkody, którą mobbing wywołał u pracownika. Warunkiem, który musi zostać spełniony żeby pracownik otrzymał od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężne z tytułu mobbingu, jest udowodnienie, że doszło do rozstroju jego zdrowia z powodu mobbingu.

Pamiętaj nie musisz rezygnować z pracy, żeby złożyć pozew. Możesz dalej pracować w firmie na zgodnych z prawem zasadach. Zawalcz o swoje prawa, o równe traktowanie w zatrudnieniu.