Chociaż dla wielu z nas otrzymanie spadku kojarzy się z uzyskaniem określonej kwoty pieniężnej lub dóbr materialnych, rzeczywistość może być rozczarowująca. Dziedziczeniu podlegają też bowiem wszelkie obowiązki majątkowe zmarłego.Jeśli nie chcemy odpowiadać w całości za spłatę zadłużenia, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Mieszkańcy Białogardu i okolic mogą liczyć w tym zakresie na Kancelarię Adwokacką Andrzej Czerńca.

Problemy spadkowe? Adwokat wskaże Ci, co robić!

Nieraz w skład spadku wchodzą długi zmarłego, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. W takiej sytuacji warto odrzucić go w całości poprzez złożenie odpowiedniego wniosku o organu sądowego bądź notariusza. Najlepiej uczynić to w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkobiercy. Po upływie tego terminu, zgodnie z obowiązującym prawem, następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co również rodzi pewne komplikacje. Nie są one jednak tak poważne, jak przed nowelizacją przepisów z 2015  r. Do niedawna brak działań z naszej strony był traktowany jako przyjęcie spadku wprost. Krótko mówiąc, wraz z nieruchomościami czy środkami finansowymi, dziedziczyliśmy także długi spadkodawcy, za które odpowiadaliśmy całym naszym majątkiem. Jak tłumaczy przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Czerńca, oferującej m. in. kompleksową obsługę spraw spadkowych:

Obecne przepisy zabezpieczają interesy spadkobierców przed wierzycielami zmarłego. W praktyce oznacza to, że za ewentualne zobowiązania odpowiadają jedynie do wysokości wartości aktywów spadku. Aby jednak tak się stało, należy wcześniej ustalić kwotową granicę odpowiedzialności poprzez sporządzenie spisu bądź wykazu inwentarza. Z uzyskaniem takich dokumentów nie ma co zwlekać, gdyż już samo przyjęcie spadku otwiera wierzycielom drogę do dochodzenia roszczeń.

W trosce o satysfakcję klientów

Korzystając z usług Kancelarii Andrzeja Czerńca, interesanci mogą liczyć, chociażby na pomoc w złożeniu wniosku o sporządzenie spisu inwentarza przez komornika sądowego. Ten, ustalając składniki i wysokość majątku zmarłego, często korzysta ze wsparcia biegłych, co rodzi dodatkowego koszty. Alternatywny dokument o bardziej prywatnym charakterze stanowi zaś wykaz inwentarza, który opracowuje się samodzielnie na odpowiednim formularzu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Warto nadmienić, że jest on  zbliżony do wzorów stosowanych w postępowaniach administracyjnych dla ustalenia podatku od spadków i darowizn, a także do wzorów oświadczeń o stanie majątkowym, sporządzanych na użytek przepisów o zwolnieniu od kosztów sądowych.

Powyższa opcja jest korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia, lecz wymaga dużych nakładów pracy. Wiele osób nie jest też do końca świadoma, że aby zebrać dane niezbędne do inwentaryzacji majątku, należy też wysłać zapytania do dostawców mediów czy administratora budynku, w którym mieszkał spadkodawca. W tej kwestii również pomoże nam doradca prawny, który wskaże do jakich organów i podmiotów udać się, aby opracować wykaz z zachowaniem najwyższej staranności. Jeśli bowiem sąd stwierdzi w nim nieprawidłowości, należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wskazówki adwokata są zatem bezcenne dla zachowania standardów proceduralnych.