Nagrobek to nie tylko element infrastruktury cmentarnej wskazujący, gdzie została pochowana zmarła osoba. Dla rodziny jest to wyjątkowe miejsce upamiętnienia i oddania hołdu bliskim, którzy odeszli. To miejsce odwiedzin oraz istotny pod względem psychologicznym czynnik, który pozwala przejść żałobę. Wybierając nagrobek, nie można kierować się tylko jego wyglądem – trzeba także wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Jakie? Podpowiadamy.

Wielkość nagrobka

Jedną z pierwszych i najbardziej podstawowych kwestii, o jakiej trzeba zdecydować podczas wyboru nagrobka, jest jego wielkość. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to dość kosztowna inwestycja długoterminowa, trzeba dobrze przemyśleć, jak dokładnie ma wyglądać mogiła. Chociaż później możliwe są jej modernizacje, wiąże się to ze sporym wydatkiem. Wielkość nagrobka zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale też miejsca na cmentarzu oraz regulaminu danej nekropolii. Wśród klientów Zakładu pogrzebowego Witwicka zdecydowanie najpopularniejszą formą są nagrobki pojedyncze, przeznaczone do pochowania jednego zmarłego, oraz podwójne, zazwyczaj wykorzystywane do pochówku małżeństw lub rodziców i dzieci. Niektórzy decydują się również na budowę grobowców rodzinnych, gdzie może spocząć kilka, a na przestrzeni lat – nawet kilkunastu członków rodziny.

Rodzaj materiału

Bez wątpienia najważniejszą decyzją jest wybór odpowiedniego materiału, z jakiego zostanie wykonany nagrobek. To właśnie od tego zależeć będzie jego wygląd i trwałość także w przyszłości. Otóż inwestycja w nagrobek z wysokiej jakości kamienia gwarantuje, że mogiła będzie zachwycać estetyką, pomimo upływu czasu oraz działania niesprzyjających warunków atmosferycznych. Oczywiście wybierając rodzaj kamienia, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale też kwestie techniczne, a więc np. łatwość utrzymania w czystości.

Wśród cmentarnych nagrobków największą popularnością cieszy się granit. To kamień, który charakteryzuje się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, mrozy, deszcz i słońce. Ponadto nie wymaga specjalistycznej konserwacji, jest bardzo uniwersalny i występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.

Tuż obok granitu równie często można spotkać mogiły z marmuru, który odznacza się oryginalną estetyką. Marmurowa powierzchnia sprawia wrażenie pokrytej siecią efektownych nitek i smug, dzięki czemu prezentuje się bardzo elegancko. Także dostępny jest w różnorodnej kolorystyce, ale wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest mniej odporny na warunki atmosferyczne.

Chętnie wybieranym nagrobkiem z kamienia naturalnego są też te wykonane z piaskowca. Przeważnie mają matowe wykończenie i występują w ograniczonej palecie kolorów – najczęściej są to stonowane beże w różnych odcieniach. Chociaż prezentują się bardzo elegancko, ich wadą jest wymagające utrzymanie i pielęgnacja.

Dodatkowe zdobienia

Nagrobek to symboliczne miejsce pamięci bliskich nam osób, które zmarły. Dlatego równie istotna jak praktyczność i trwałość mogiły jest jej estetyka. Chcemy, aby grób swoim wyglądem stanowił symboliczny hołd i upamiętnienie życia tych, których nie ma już wśród nas. Tak, by przywoływał dobre i piękne wspomnienia o zmarłym oraz pokazywał miłość i troskę jego najbliższych. Z tego powodu wiele osób przywiązuje szczególną wagę do elementów ozdobnych. Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa tutaj tablica nagrobna, na której umieszczane są podstawowe informacje o osobie zmarłej. Może mieć formę przytwierdzanej tabliczki lub ozdobnych liter. Oprócz tego popularnym rozwiązaniem, dodającym estetycznego i emocjonalnego wyrazu, jest umieszczenie epitafium w postaci cytatu, fragmentu modlitwy lub wiersza. W przypadku liter umieszczanych na płycie mówi się o liternictwie nagrobnym. W ramach tego kamieniarze oferują wykonanie napisów różnymi metodami, np. piaskowanie liter, litery kute lub litery z metalu, a także w rozmaitym stylu – od kroju czcionki, przez jej wielkość, aż po kolor.

Ponadto obok napisów przeważnie umieszczana jest podobizna zmarłego – może mieć formę tzw. porcelanki, czyli fotografii na porcelanowej powierzchni, fotokryształu lub graweru. W przypadku osób wyznania chrześcijańskiego typowym zdobieniem jest również krzyż. Tutaj również zakłady proponują całe mnóstwo opcji – krzyże kute, malowane, metalowe, grawerowane czy granitowe.

Innymi często spotykanymi zdobieniami są m.in. wazony na kwiaty, lampion, rzeźba lub mniejsza figurka oraz książka (na której zazwyczaj umieszcza się epitafium).