Gdy umrze bliska nam osoba na mocy testamentu lub prawa spadkowego możemy zostać spadkobiercami. Jednak sam fakt prawa do spadku nie oznacza, że od razu go nabywamy i możemy nim dowolnie zarządzać. W tym celu niezbędne jest formalne stwierdzenie nabycia spadku. Powszechnie znane jest osiągnięcie tego na drodze postępowania sądowego, ale jest też inna możliwość – poświadczenie dziedziczenia u notariusza. Co to oznacza i jak je uzyskać?

Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Na mocy prawa w Polsce można zostać spadkobiercą ustawowym lub testamentowym. Spadkobierca testamentowy to osoba, która, jak wynika z nazwy, została wskazana przez spadkodawcę w testamencie, jako podmiot upoważniony do otrzymania konkretnej części masy spadkowej. Z kolei spadkobierca ustawowy to osoba powołana do spadku na mocy prawa spadkowego, zazwyczaj w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. Są to przede wszystkim członkowie najbliższej rodziny.

Niemniej jednak, chociaż spadkobiercy mają prawo do spadku, czy to na mocy testamentu, czy prawa, aby móc pełnoprawnie uzyskać nieruchomości, ruchomości czy inne dobra spadkodawcy i nimi zarządzać, wymagane jest formalne stwierdzenie nabycia spadku. I właśnie do tego niezbędne jest notarialne poświadczenie dziedziczenia. Tak więc jak nietrudno się domyślić, poświadczenie to forma stwierdzenia nabycia spadku w formie oficjalnego aktu sporządzonego przez notariusza.

Jak przebiega procedura?

Procedura uzyskania poświadczenia dziedziczenia jest stosunkowo prosta i składa się z 2 głównych etapów – spisania protokołu dziedziczenia oraz sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Trzeba zaznaczyć, że podczas wizyty u notariusza konieczna jest obecność wszystkich potencjalnych spadkobierców, zarówno testamentowych, jak i ustawowych. Ponadto osoby zainteresowane muszą przedstawić zgodne stanowisko dotyczące chęci sporządzenia poświadczenia dziedziczenia. Żądanie oraz szereg innych oświadczeń w sprawie spadku złożonych przez spadkobierców zostaje zawarte w protokole dziedziczenia. Następnie notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, w którym wskazuje wszystkich ​​spadkobierców, tytuł ich powołania oraz przysługujące udziały.

Zalety notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Zdecydowanie największą zaletą skorzystania z usług miejsc, takich jak Kancelaria notarialna Pauliny Łukasiewicz w Gdańsku, w celu uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia, jest oszczędność czasu. Proces stworzenia aktu notarialnego, w przeciwieństwie do ciągnących się nawet miesiącami spraw sądowych, zajmuje zaledwie kilka godzin. Ponadto decydując się na takie rozwiązanie, spadkobiercy muszą być zgodni w kwestii spadku, tak więc unika się trudnych batalii sądowych.