Skomplikowane zmiany w prawie, problemy z nierzetelnymi płatnikami czy konieczność sporządzania umów sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa stałą współpracę z adwokatem. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad taką opcją – zapraszamy do artykułu. Specjaliści z Kancelarii Adwokackiej Piotra Sobocińskiego wyjaśniają w nim na czym dokładnie polega obsługa prawna firmy.

Obsługa prawna czy własny dział prawny w firmie?

Nie da się zaprzeczyć, że polskie prawo jest skomplikowane, a do jego właściwej interpretacji potrzebna jest spora wiedza i nierzadko doświadczenie. Zatem, właściciele firm, którzy chcą mieć pewność, że wszystkie ich działania są zgodne z obowiązującymi przepisami, wybierają współpracę z adwokatem.  Oczywiście może ona odbywać się na zasadzie zatrudnienia eksperta na etat lub outsourcingu.  Czym różnią się te warianty?

Zatrudnianie specjalisty na etat wiąże się z koniecznością zorganizowania miejsca pracy w firmie i – co za tym idzie - ponoszenia kosztów jego zatrudnienia. Innymi słowy - opłacania dni urlopowych czy L4. Natomiast, w przypadku outsourcingu w zakresie obsługi prawnej, nie jest to konieczne. Ponadto właściciel firmy może zdecydować się na stałą lub tymczasową współpracę – wyjaśnia adwokat z Kancelarii Adwokackiej Piotra Sobocińskiego.

Czym dokładnie jest obsługa prawna w firmie?

Obsługa prawna firmy przez zewnętrzną kancelarią prawną to nic innego jak dbanie o interesy przedsiębiorstwa i doradzanie jego pracownikom w kwestiach prawnych. Dla przykładu, w ramach outsourcingu w Kancelarii Adwokackiej Piotra Sobocińskiego można liczyć na:

  • pomoc w przekształcaniu spółki,

  • pomoc prawną przy zakładaniu lub likwidowaniu firmy,

  • poprowadzenie przez specjalistę sprawy o nienależyte wykonanie umowy,

  • konsultacje prawne,

  • pomoc w konstruowaniu umów: dla pracowników bądź kontrahentów,

  • w razie potrzeby – reprezentację przed sądem,

  • uzyskanie opinii prawnej

  • pomoc w windykacji należności.

Jakie firmy mogą zdecydować się na obsługę prawną?

Jak podkreślił specjalista z Kancelarii Adwokackiej Piotra Sobocińskiego, nie ma sztywnych ograniczeń co do korzystania z usług prawnych. Opcja taka może być przydatna zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i dla właścicieli spółek. Poza tym, na współpracę z adwokatem mogą zdecydować się przedstawiciele różnych branż. W końcu, każda z nich ma inną specyfikę i inne problemy. Przykładowo w e-commerce często występują problemy z nierzetelnymi płatnikami, a w branży usługowej często potrzebne są konsultacje prawne. Jeśli więc w Twojej firmie również występują niejasne sytuacje – możesz rozważyć współpracę z prawnikiem.