Firmy utrzymania czystości prześcigają się w swoich ofertach. Dzisiaj nie tylko gwarantują one sprzątanie każdego rodzaju powierzchni w szkołach, domach, szpitalach, urzędach czy magazynach, ale także zapewniają profesjonalne utrzymanie czystości i szereg usług dodatkowych. Przykładem jest dezynfekcja pomieszczeń, doczyszczanie bruku i polimeryzacja podłóg. Czym jest ostatni wymieniony proces? Dowiesz się tego z dalszych części artykułu.

Czym jest polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja podłóg to zabieg pielęgnacyjny oraz konserwujący, który stosować można na różnych powierzchniach płaskich. Polega on na nałożeniu na posadzkę specjalnych substancji, które tworzą przezroczystą, bardzo cienką i przede wszystkim trwałą powłokę. Jest ona wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, zarysowanie, a także promieniowanie UV, brud oraz wilgoć i wodę. Najlepsze polimery wyłożone na podłogach chronią nawet przed chemią żrącą, co ważne jest w zakładach przemysłowych. Jakie podłogi można zatem polimeryzować?

Tego typu zabiegi idealne są dla podłoża z gumy, linoleum, PCV, tarkettu, betonu, a także kamienia naturalnego. Polimeryzacja podłóg jest zatem bardzo uniwersalna i dzięki temu bardzo chętnie wykorzystywana. Zamówienia na zabieg zgłaszają często szpitale, kościoły, szkoły, urzędy, galerie handlowe, centra sportowe. Przyjmuje je zaś zespół LUXOR – firma zajmująca się kompleksowym utrzymaniem czystości.

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

Zabieg polimeryzacji rozpoczyna się od wizji lokalnej. Istotne jest określenie powierzchni wymagającej konserwacji. Ważne jest także dobranie odpowiedniego środka. Stanowi go mieszanka polimerowa z cząsteczkami np. plastyfikatorów, wypełniaczy czy rozpuszczalników. Dopiero wtedy można przejść do wyczyszczenia podłoża, do czego stosuje się specjalistyczny sprzęt. To on ma za zadanie również osuszyć przestrzeń oraz odtłuścić materiał. Po takim przygotowaniu podłoże jest gotowe do nakładania warstw polimerowych – niekiedy trzeba również zastosować powłokę gruntującą. Czy to kończy cały zabieg?

Najważniejszym i końcowym etapem prac jest utwardzenie polimerów przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Warstwy muszą być poddane tzw. temperaturze MFFT. Aby to osiągnąć, trzeba weryfikować parametry utwardzania sondami pomiarowymi.

Zalety polimeryzacji podłóg

Polimeryzacja ma wiele zalet. Oprócz wspomnianej ochronie mechanicznej może zapewnić podłożu wiele innych cech. W szpitalach oraz lokalach gastronomicznych stosuje się powłoki antybakteryjne, a także antypoślizgowe. O walory estetyczne dba się w przypadku urzędów, galerii handlowych czy też boisk np. do koszykówki i siatkówki. Wodoodporność jest zaś istotna w magazynach oraz w innych przestrzeniach przemysłowych.

Zaletą polimeryzacji posadzek jest również jej koszt. Zabieg jest stosunkowo tani i przy tym bardzo skuteczny. Polimeryzacja to gwarancja długotrwałego efektu. Istotne jest jednak jej powtarzanie. Najlepiej by zabieg wykonywać raz na kilka miesięcy. Dobra firma utrzymania czystości jest w stanie przeprowadzić polimeryzację dużej przestrzeni w zaledwie kilka godzin. Proces ten nie musi wiązać się zatem z utrudnieniem w korzystaniu z określonej przestrzeni.