W kancelarii adwokackiej, prawnej świadczone są różnego rodzaju tzw. usługi pomocy prawnej. W rozmowie potocznej bardzo często stosujemy zamiennie pojęcia adwokata i prawnika. W rzeczywistości dobrze jest wiedzieć czym oba zawody różnią się od siebie i co ta odmienność znaczy dla nas, osób potrzebujących poradzić się specjalisty w obszarze prawa. W jaki sposób zapamiętać kto jest kim?

Kto jest adwokatem a kto prawnikiem?

Z prawnikiem i adwokatem jest tak jak z kwadratem i prostokątem: nie każdy prostokąt jest kwadratem, choć każdy kwadrat to prostokąt. Czyli można oba zawody zamknąć w zdaniu: nie każdy prawnik to adwokat, choć każdy adwokat to prawnik. Choć oboje świadczą usługi prawne, to w całkiem odmiennym zakresie, innym zakresem odpowiedzialności. Prawnikiem nazywa się osobę, która jest absolwentem studiów prawniczych, ma wykształcenie wyższe w stopniu minimum magistra. Tytuł ten daje prawo do świadczenia pewnych usług prawniczych, z tym zastrzeżeniem, że nie ma on pozwolenia na mianowanie się dodatkowym tytułem jak: radca prawny, adwokat, prokurator, sędzia, notariusz, doradca podatkowy czy doradca restrukturyzacyjny.

Tylko adwokaci, jak np. Kancelaria Adwokacka Adwokat Agata Rebes ponoszą pełną odpowiedzialność za wszelkie udzielane porady prawne. Podlegają oni organom nadzorczym, muszą stosować się do kodeksu etyki zawodowej, jak również podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej i muszą posiadać ubezpieczenie od czynności cywilnoprawnych. Są to osoby, które poza uzyskaniem tytułu magistra ukończyły trzyletnie szkolenie aplikacyjne oraz pozytywnie zdały egzamin adwokacki, tym samym uzyskując wpis na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej.

Kiedy warto udać się do adwokata?

Do kancelarii warto udać, gdy potrzeba jest pomoc w reprezentowaniu przed sadem. Istnieje wiele sytuacji w życiu codziennym, których zapisy prawa cywilnego, administracyjnego czy gospodarczego wprawiają nas w zakłopotanie i porada adwokacka może pomóc rozwiać wątpliwości co do właściwego kierunku działania.