Nagrobki urnowe są w Polsce coraz popularniejsze. Wolę kremacji po śmierci wyraża bowiem wielu Polaków, a taki pochówek wyróżnia się także niższą ceną i proekologicznością. Zakłady kamieniarskie, takie jak Zakład Kamieniarski M.Fiedorowicz P.Olechno z Nowej Wsi Ełckiej każdego roku przyjmują zatem tysiące zamówień na nagrobki urnowe, które od tych tradycyjnych różnią się przede wszystkim rozmiarem. Ich estetyka jest zaś bardzo różnorodna.

Z czego tworzy się nagrobki urnowe?

Nagrobki urnowe tworzy się z takich samych materiałów, co nagrobki tradycyjne. Najczęściej zatem przygotowywane są z granitu, piaskowca lub też z marmuru. Niekiedy projekty uwzględniają również wykorzystanie elementów drewnianych, szklanych, a także metalowych. Popularne są także nagrobki urnowe tworzone z wykorzystaniem głazów ozdobnych, na których umieszcza się pamiątkowe tablice.

Jeśli chodzi o kolorystykę nagrobków urnowych, najlepsze zakłady kamieniarskie są gotowe przygotować konstrukcje białe, szare, grafitowe, ciemnozielone, złotawe, piaskowe czy nawet brunatne. Popularny jest również czarny kamień szlifowany na wysoki połysk, a także materiały w barwie delikatnego różu. Ze względu na mniejsze wymiary nagrobków urnowych, mogą one być tworzone w bardziej wyróżniających się kolorach i wzorach, które przy dużych grobowcach nie wyglądają efektownie. Piękne wyroby z kamienia oferuje m.in. Zakład Kamieniarski M.Fiedorowicz P.Olechno.

Nagrobki urnowe na cmentarzu

Nagrobki urnowe są coraz częstszym widokiem na polskich cmentarzach. Ich konstrukcja najczęściej przypomina mały nagrobek tradycyjny, który przygotowuje się z płyty poziomej i pionowej, samej płyty poziomej lub też z wyłącznie jednej płyty pionowej. Mogą one przybierać kształty serc, żagli statków, krzyży czy też otwartych ksiąg. Design nagrobków urnowych jest bardzo różnorodny i znacznie szerszy niż w przypadku nagrobków tradycyjnych. Wiąże się to m.in. z niższą ich ceną.

Wspomnieć warto również o tym, że nagrobki urnowe można stworzyć w wersji pomników przypominających anioły czy nawet wysokie kapliczki. Kamieniarze mogą umieścić w nich specjalne miejsca na znicze, zdjęcie zmarłego, kwiaty oraz napisy – grawerowane lub w wersji metalowych literek pozłacanych.

Nagrobki urnowe w kolumbariach

Wzrost liczby kremacji w Polsce sprawia, że rośnie również liczba kolumbariów, specjalnych budynków, w których umieszcza się w ścianach urny. W przypadku pochówku właśnie w kolumbarium rodzina zmarłego zamawia specjalną tablicę upamiętniającą. Najczęściej jej wygląd musi być zgodny z wymogami zarządców danego obiektu. Nagrobki urnowe w kolumbariach są przeważnie minimalistyczne. Ich koszt wtedy może być nawet kilka razy niższy od nagrobków tradycyjnych. W kolumbariach wewnętrznych płyty przygotowywane są wielokrotnie z eleganckiego marmuru. Dla kolumbariów zewnętrznych lepsze są zaś wyroby z granitu – lepiej wytrzymuje on warunki pogodowe (deszcz, upały i mrozy). 

Oferta Zakładu Kamieniarskiego M.Fiedorowicz P.Olechno

Niezależnie od rodzaju nagrobka czy innych wyrobów z kamienia warto poszukać wysoce jakościowych usług kamieniarskich. Zakład Kamieniarski M.Fiedorowicz P.Olechno specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu nagrobków granitowych, grobowców oraz urn. Firma oferuje również piękne rzeźby, płyty i tablice nagrobkowe. Fachowcy wykonają także krzyże, blaty kamienne do kuchni czy łazienki, grille z kamienia do ogrodu oraz wszelkie prace budowlane związane z kamieniarstwem. Każda z usług to gwarancja profesjonalizmu i zadowolenia.