Śmierć bliskiego oznacza trudne chwile dla jego rodziny. Wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności urzędowych, a smutek często nie pozwala nawet na zebranie myśli. Trzeba zorganizować ceremonię pogrzebową, a także wiele innych elementów związanych z pochówkiem lub kremacją. W większości przypadków konieczne jest również ugoszczenie krewnych, którzy przyjechali pożegnać zmarłego. Dowiedz się, co obejmuje oprawa pogrzebowa.

Przygotowanie do pochówku

Uroczystość pogrzebowa to nie tylko pochowanie zmarłego. Wiąże się z nią wiele czynności i formalności, które muszą zostać załatwione. Rodzina musi wybrać trumnę lub urnę na prochy. Profesjonalne domy pogrzebowe oferują klientom wybór modeli o zróżnicowanej estetyce, służą również doradztwem. Trumny i urny różnią się materiałem wykonania oraz wieloma detalami, np. żłobieniami, uchwytami.

Konieczne jest dostarczenie odzieży, w którą zostanie ubrany zmarły, a także innych drobiazgów, np. takich jak różaniec w przypadku osoby wierzącej. Gdy ciało ma zostać skremowane, na ogół do zakładu pogrzebowego przynosi się fotografię zmarłego.

Jeśli ostatnie pożegnanie ma miejsce pod gołym niebem, trzeba zaopatrzyć się w specjalne namioty i składane krzesła. Osoby wierzące są na ogół chowane po uroczystości w kościele. Ceremonia wymaga na ogół przystrojenia trumny kwiatami, wieńcami ze słowami ostatniego pożegnania. Przygotowania i oprawa pogrzebu to również mowa pożegnalna, wygłaszana w kościele lub na cmentarzu. Nie bez znaczenia jest muzyka w świątyni oraz na cmentarzu. Na ogół wybiera się podniosłą, która wprowadzi odpowiedni nastrój.

Pochówek – godne pożegnanie zmarłego

Rodzina zmarłego musi wybrać miejsce na cmentarzu. Może to być grób rodzinny lub całkiem nowe miejsce. Uczestnicy składają bukiety i wieńce, odprawiane są modlitwy, zapalane znicze. Trumna lub urna jest składana do grobu w ich obecności.

Jak wskazują specjaliści Zakładu pogrzebowego „Concordia”, wiele rodzin organizuje stypę, w której zaplanowaniu może pomóc firma pogrzebowa. Warto skorzystać z jej profesjonalnych usług, by przygotowanie spotkania w gronie najbliższych nie było zbyt dużym obciążeniem. Konsolidacja jest ważnym elementem uroczystości, pozwala bowiem na wspomnienie zmarłego i spędzenie czasu z krewnymi, którzy przyjechali z daleka.

Uroczystości pogrzebowe powinny być zorganizowane z największą starannością. Ważny jest każdy szczegół, rodzina musi pamiętać o wielu formalnościach. Warto zlecić ich przygotowanie profesjonalnej firmie, która podpowie w wielu różnych kwestiach.