Rozprawy alimentacyjne w większości przypadków dotyczą świadczenia na dziecko lub dzieci. Są one prowadzone najczęściej w związku z rozwodem, który z kolei skutkuje wychowywaniem małoletnich wyłącznie przez jednego z rodziców. Druga strona w takim wypadku musi regularnie pokrywać część wydatków związanych z tym związanych, co reguluje się właśnie poprzez alimenty. Kiedy jeszcze można je otrzymywać?

Alimenty na dzieci

Przyznanie świadczenia alimentacyjnego na dziecko powinno pozwolić zaspokoić część jego potrzeb życiowych. Kiedy rodzice decydują się na zakończenie formalnego związku poprzez rozwód, małoletni pozostają pod opieką jednej ze stron przynajmniej do osiągnięcia pełnoletności. Rodzic, z którym dziecko lub dzieci nie mieszkają, najczęściej zobowiązany jest do płacenia alimentów. Nierzadko powstaje problem związany z ich wysokością. Warto w takich sprawach zdecydować się na współpracę z adwokatem.

Pozwoli to racjonalnie spojrzeć na potrzeby dzieci, ale też możliwości finansowe rodzica zobligowanego do płacenia alimentów. Niekiedy bowiem były partner stara się uzyskać świadczenie w zawyżonej kwocie, czego można jednak uniknąć dzięki pomocy sprawdzonej kancelarii. Adwokat Michał Jacek Cyrański zajmujący się m.in. prawem rodzinnym może reprezentować strony w sprawach alimentacyjnych z udziałem dzieci i nie tylko. Kiedy jeszcze można bowiem otrzymywać takie świadczenie?

Świadczenie alimentacyjne od byłego małżonka lub dziecka

Choć alimenty najczęściej kojarzą się z płaceniem określonej kwoty na zaspokojenie najważniejszych potrzeb dziecka, to sytuacja może być jednak odwrotna. O wypłacanie świadczenia mogą się bowiem ubiegać rodzice pełnoletnich już dzieci, co jednak musi mieć swoje uzasadnienie. Najczęściej jest to tzw. stan niedostatku, czyli trudna sytuacja finansowa. W takich sprawach również warto zapewnić sobie pomoc prawną adwokata ze sprawdzonej kancelarii.

Pomoże on również przy uzyskiwaniu świadczenia alimentacyjnego od byłego współmałżonka. Alimenty w tym wypadku można otrzymywać wtedy, gdy podczas rozprawy rozwodowej sąd orzekł o winie jednej ze stron za rozpad małżeństwa. Znajdujący się we wspomnianym już stanie niedostatku były partner może domagać się w takiej sytuacji świadczenia alimentacyjnego. Nierzadko spory na tej płaszczyźnie bywają niełatwe także ze względu na spory ładunek emocjonalny, jaki im towarzyszy. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie profesjonalnego wsparcia w postaci usług prawnych świadczonych przez adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym.