Akt poświadczenia dziedziczenia stanowi dowód na to, że określona osoba jest spadkobiercą. Przed sporządzeniem dokumentu notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale zainteresowanych oraz przyjmuje oświadczenia spadkowe, jeżeli od otwarcia spadku nie minęło sześć miesięcy i nie dokonano złożenia oświadczeń. Notariusz z Kancelarii Jacka Nowiny-Rer przybliży najistotniejsze fakty dotyczące poświadczenia dziedziczenia.

Akt poświadczenia dziedziczenia – o czym musisz wiedzieć?

Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia ma takie same skutki co prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Specjalista z Kancelarii Notarialnej Jacka Nowiny-Rer wskazuje, że podstawowymi dokumentami, wymaganymi przy realizacji tego typu czynności, są: odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, odpis skrócony aktu małżeństwa (o ile pozostawał w formalnym związku), odpisy skrócone aktów urodzenia bądź małżeństwa potencjalnych spadkobierców, testament, zaświadczenie o numerze PESEL osoby zmarłej, numery ksiąg wieczystych, w których zmarły figuruje jako właściciel, oraz inne dokumenty wskazane przez notariusza. Przed realizacją czynności kancelaryjnych notariusz wskaże wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania poświadczenia dziedziczenia.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia – Kancelaria Notarialna Jacka Nowiny-Rer

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza nie jest możliwe w przypadku dziedziczenia na podstawie określonych testamentów, np. ustnych czy wojskowych, oraz takich, które wzbudzają wątpliwości co do autentyczności. W takich przypadkach sprawa jest kierowana do sądu, który przeprowadza postępowanie dowodowe. Jak wskazuje prawnik z Kancelarii Jacka Nowiny-Rer, notariusz nie dysponuje środkami przymusu, które skłoniłyby do wydania testamentu, dlatego jeżeli potencjalny spadkobierca nie przedstawi testamentu, należy udać się do sądu w celu stwierdzenia nabycia spadku. Ostatnią grupą spadków, wykraczającą poza kompetencję notariuszy, są spadki otwarte przed 1 lipca 1984 roku.