Grafolog kojarzy się najczęściej ze specjalistą, którego głównym narzędziem pracy jest lupa – przynajmniej taki obraz tej niezwykłej dziedziny psychologii pisma wykreowała kinematografia. Warto jednak wiedzieć, że grafologia ma ogromne znaczenie dla kryminalistyki, bowiem identyfikuje ona nie tylko wykonawcę danego śladu graficznego, ale również opisuje także cechy psychofizyczne autora wypowiedzi pisanej.

Czym zajmuje się Laboratorium Grafologiczne i Badań Dokumentów?

Jednym z zagadnień jest przeprowadzanie badań porównawczych pisma ręcznego, podpisów, pisma maszynowego oraz odcisków pieczątek, jak również wykonywanie analiz dotyczących autentycznością dokumentów. Specjaliści są również uczestnikami licznych procesów sądowych, podczas których występują w roli biegłych, wydając swoje opinie związane z badaniem pisma i dokumentów. Laboratorium Grafologiczne i Badań Dokumentów ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Zostało założone w 1997 roku przez doświadczonych ekspertów kryminalistyki i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Pracownicy wykonują  rzetelnie swoje obowiązki, przede wszystkim z troską o klienta, a także z wysoką skutecznością działania, której potwierdzeniem są referencje.

Grafologia ma ogromne znaczenie dla kryminalistyki. Ślad graficzny człowieka w postaci pisma, podpisów oraz grifonaży jest unikalny i można z niego wiele wyczytać –na przykład nie tylko to, czy list samobójcy, będący ostatnim pożegnaniem, rzeczywiście napisała osoba, która sama odebrała sobie życie. Grafolog jest w stanie także ocenić, czy jego wykonawca kreślił go pod wpływem stresu lub środków odurzających, jak również, czy przy jego sporządzeniu „pomagała mu” inna osoba itp.

Oprócz działalności badawczej i uczestniczenia w procesach sądowych eksperci zajmują się również przygotowywaniem opracowań naukowych, które mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju samej kryminalistyki. Laboratorium Grafologiczne i Badań Dokumentów ma duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dotyczących właściwego zabezpieczania dowodowych materiałów oraz pobierania materiałów porównawczych do analiz. Dzięki wiedzy przekazanej podczas szkoleń dla instytucji państwowych i prywatnych ich uczestnicy mogą  się doskonalić między innymi w wykrywaniu fałszerstw dokumentów oraz środków płatniczych.